Jak urządzić balkon

Mając balkon do swojej dyspozycji, zdecydowanie warto w pełni wykorzystać jego potencjał. Dobrze zaplanowana aranżacja to gwarancja stworzenia stylowej i funkcjonalnej przestrzeni, w której chętnie spędzać będziesz letnie wieczory z przyjaciółmi czy jadać śniadania w wiosenne, rześkie poranki. Sprawdź przygotowane przez nas wskazówki i dowiedz się, jak urządzić balkon.

Zgodnie z jego wielkością i poziomem nasłonecznienia

To, jak urządzić balkon, w dużej mierze zależy od jego wielkości i usytuowania. Metraż determinował będzie to, ile znajdzie się na nim mebli i dodatków. Umiejscowienie względem słońca pozwoli z kolei oszacować, jakie rośliny czy podłogi wybrać. Istotna stanie się też kwestia zadaszenia. W przypadku balkonu pozbawionego go warto wziąć pod uwagę jego stworzenie przy użyciu dużego parasola, markizy lub osłon tkaninowych zwanych żaglem przeciwsłonecznym. To przy urządzaniu balkonu ważne kwestie, od których warto rozpocząć tworzenie projektu wnętrza.

Wielofunkcyjne i składane meble na balkon

Wielofunkcyjne, bo miejsca jest niewiele. Składane, by łatwiej było je bezpiecznie przechować przez jesień i zimę. Oba te aspekty weź pod uwagę, wybierając meble na balkon. Podstawą są składane krzesła i stoliki, a także skrzynie będące wygodnym siedziskiem i miejscem do przechowywania zarazem. Chwilom relaksu sprzyjać będą hamaki czy wiszące krzesła.

Podłoga i ściany balkonu

Podłoga balkonu najlepiej, by była łatwa do czyszczenia i wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne. Do popularnych wyborów należą więc płytki gresowe o różnorodnych wzorach, a także drewniane podesty, sztuczne wykładziny imitujące trawę czy dywany wodoodporne. Jak widać, są wśród nich zarówno te, które swobodnie przetrwają zimę, jak i te wymagające ich schowania. Przy braku wolnej piwnicy, w której byłoby to możliwe, lepiej postawić na całoroczne płytki.

Poza podłogami istotną kwestią jest osłonka balustrady, która zapewni prywatność i stylowy wygląd zarazem. Podobnie ściana oddzielająca od sąsiada, której potrzebne bywa wzmocnienie w postaci parawanu ogrodowego czy ścianek działowych wykonanych z plecionek i naturalnych materiałów.

Inspiracje

Urządzanie wnętrz to sztuka łączenia estetyki z funkcjonalnością. Zastanawiając się więc, jak urządzić balkon, połącz wszystkie powyższe wskazówki z własnymi oczekiwaniami dotyczącymi jego stylu. Pomysłów jest wiele – modne są aktualnie zarówno minimalistyczne balkony o miejskim charakterze, jak i te sielskie w stylu toskańskim czy francuskim.

Właściwy nastrój stworzysz z pomocą dodatków – lampionów lub lampek, dekoracyjnych poduch, siedzisk czy pledów. Zwróć uwagę na kolorystykę. Bogatą w przypadku egzotycznych stylów, np. stylu marokańskiego, a stonowaną przy wyborze czegoś nowoczesnego. Nie zapomnij o roślinach i kwiatach. W stylach śródziemnomorskich szczególnie korzystnie prezentują się także świeże zioła.

Za aranżację balkonu warto zabrać się przy okazji urządzania całego mieszkania. Nie zwlekać, by przez brak czasu przestrzeń ta nie stała się jedynie magazynem dla niepotrzebnych rzeczy.

Decydując się na usługi wykończeniowe firm, które oferują kompleksowy pakiet wraz z projektem, warto uwzględnić w planach również balkon. Wykończenie mieszkania w Warszawie przy współpracy z architektem wnętrz to pewność, że zaaranżowana przestrzeń spełni Twoje oczekiwania zarówno pod względem wizualnym, jak i praktycznym.