Światowa epidemia wirusa Sars-CoV-2 mocno sparaliżowała nie tylko Europę, ale również cały świat. Dotyczy to także przemieszczania się pomiędzy państwami, które – chcąc chronić kraj i swoich obywateli – stosują różne środki bezpieczeństwa. Był również czas, kiedy poszczególne kraje zamknęły się niemal całkowicie, uniemożliwiając przejazd przez swoje granice. Jak to wygląda obecnie? Jak zaplanować podróż do Niemiec biorąc pod uwagę aktualne obostrzenia ?
Czego się dowiesz z tego wpisu?
- O jakich obostrzeniach trzeba pamiętać wybierając się do Niemiec?
- Jaki środek transportu wybrać, by było najbezpieczniej?
- Jak zorganizować swój wyjazd do Niemiec?
O jakich obostrzeniach trzeba pamiętać wybierając się do Niemiec?
Podczas organizowania podróży do innego kraju w czasach pandemii warto pamiętać o tym, by zawsze sprawdzać stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na której znajdziemy najbardziej aktualne informacje dotyczące obostrzeń.
W styczniu 2020 roku, a najprawdopodobniej również w lutym – zgodnie z informacjami przekazywanymi przez niemiecki rząd – przyjezdnych z innych krajów będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna. Dodatkowo wymagane jest również zarejestrowanie się na niemieckiej stronie www.einreiseanmeldung.de. Jest grupa osób, która może być zwolniona z obowiązku odbywania kwarantanny. Należą do niej:
- Osoby podróżujące w tranzycie;
- Zawodowi kierowcy;
- Pracownicy transgraniczni;
- Studenci podróżujący codziennie przez granicę.
Warto również wiedzieć, że z rejestracji zwolnione są wymienione wyżej osoby, jak również te, które przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra. Do części terenów przygranicznych, m.in. Berlina czy Pomorza Przedniego, nie można wjechać bez wyraźnego powodu. Do tych powodów nie zalicza się ani konieczność zrobienia zakupów, ani udział w wydarzeniach kulturalnych, ani chęć spędzenia wolnego czasu.
Jaki środek transportu wybrać, by było najbezpieczniej?
Podczas wyboru środka transportu warto pamiętać o tym, by unikać dużych skupisk ludzi. Znacznie został ograniczony ruch lotniczy, zatem podróż do Niemiec samolotem może być obecnie niemożliwa lub bardzo trudna. W dodatku wiąże się z oczekiwaniem na lotnisku, wśród innych podróżujących i – najczęściej – w jednej kabinie samolotu z wieloma różnymi ludźmi. W tej sytuacji bezpieczniejszą opcją wydaje się transport lądowy, np. pociąg, autokar lub bus. Przy tym warto pamiętać, że to właśnie w busach będzie najmniej ludzi, a co za tym idzie – najmniej wektorów wirusa. Busy do Niemiec nie przestały kursować nawet w czasie pandemii. Transport działa nadal, głównie z myślą o ludziach, dla których bezwzględnie koniecznie jest przemieszczanie się pomiędzy krajami.
Pamiętaj jednak, by przed podróżą poddać ocenie swój stan zdrowia. Jeśli jakiekolwiek objawy zaczęły Cię niepokoić – być może jest to sygnał do przełożenia wyjazdu na inny termin. W środkach komunikacyjnych powinniśmy być zdrowi i bez jakichkolwiek objawów chorobowych. Warto również pamiętać, że – nie tylko w czasach pandemii, ale również na co dzień – niezwykle ważne jest trzymanie na wysokim poziomie higieny swoich dłoni i twarzy. To zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo, ale również komfort innych pasażerów i kierowcy.
Jak zorganizować swój wyjazd do Niemiec?
Wybierając się do Niemiec w określonym celu warto zarezerwować sobie na pobyt tam więcej czasu. Jeśli nie dotyczą nas możliwości zwolnienia z kwarantanny – najprawdopodobniej będziemy zobligowani do obycia dziesięciodniowej izolacji od innych. To czas, kiedy nie wolno opuszczać swojego miejsca zamieszkania. W związku z tym konieczne będzie również zorganizowanie osoby, która może służyć pomocą, choćby w zrobieniu zakupów. Jeśli na miejscu nikogo takiego nie ma – przydatne będą opcje zakupów z dowozem do domu.
Należy również wiedzieć, że obecnie Niemcy są dość mocno zamkniętym krajem, z racji oczywiście stanu pandemii. W związku z tym nie ma tam możliwości odbywania spotkań ze znajomymi (dozwolone są wyłącznie spotkania w ramach jednego gospodarstwa domowego), a także korzystania z różnego rodzaju rozrywek, np. restauracji, siłowni, teatrów, kin czy zakupów w centrach handlowych. Co ważne – przed wyjazdem koniecznie sprawdź obostrzenia panujące w danym landzie. Niemcy posługują się obliczeniami, które są tworzone z uwzględnieniem konkretnego regionu. Dotyczy to określenia, jak wygląda zachorowalność na danym terenie. W związku z tym obostrzenia mogą różnić się nieco pomiędzy landami. W części niemieckich landów jest obecnie wprowadzony stan klęski żywiołowej, a za tym idzie pełna możliwość prawna egzekwowania panujących obostrzeń. Zdecydowanie lepiej przygotować się do wyjazdu i nastawić na konieczność poddania się panującym restrykcjom, ponieważ wchodzenie w konflikt z prawem w obcym państwie może się okazać tak samo nieprzyjemne, jak kosztowne. Na szczęście jest duża szansa na to, że wiosną nie tylko Niemcy, ale również większość europejskich krajów poluzuje obostrzenia na tyle, by móc mówić o powrocie do normalności.