Simlock – cień poprzedniej epoki

Jako świadomi konsumenci przyzwyczailiśmy się, że w XXI wieku świat ma coraz mniej ograniczeń. Żyjąc w globalnej wiosce możemy bez problemu podróżować lub odkrywać kuchnię, muzykę i kinematografię z najbardziej odległych zakątków Ziemi, nie ruszając się z miejsca. Niestety, podobnego podejścia do rzeczywistości nie mają wszyscy operatorzy sieci GSM i producenci telefonów, którzy nadal notorycznie zakładają simlocki na swych urządzeniach. Zatem jak sprawdzić czy telefon ma simlocka?

Złudna możliwość wyboru

W erze telefonów komórkowych niemal oczywisty był fakt, że urządzenie kupowane w salonie danej sieci posiadać będzie blokadę simlock. Dzięki temu rozwiązaniu operator zyskiwał pewność, że nabywca, nie chcąc ponosić dodatkowych kosztów, będzie korzystał z jego usług. Dotyczyło to zarówno umów abonamentowych, jaki i pre-paid. Wielokrotnie klienci byli ostrzegani, że po zdjęciu simlocka ich urządzenie nie będzie podlegało gwarancji, co skutecznie odstraszało od pozbywania się blokady. Czy w XXI wieku, który zdominowały smartfony i tablety na Androidzie i iOS, takie rozwiązania nadal są stosowane? Co może zadziwiać – tak. Wielu działających na polskim rynku operatorów odeszło już od tego archaicznego rozwiązania, jednak kupując telefon z zagranicznej dystrybucji nadal można spotkać się z tym utrudnieniem. Winne są jednak nie tylko sieci komórkowe, ale i sami producenci sprzętu. Przykładowo, w sieci Orange, wszystkie nowe smartfony nie mają założonej blokady, jednak urządzenia sygnowane przez Apple są dostarczane do operatora już z założoną blokadą, która nie jest usuwana, co stanowi niechlubny wyjątek. Zatem jak sprawdzić czy telefon ma simlocka?

Testuj dopóki starczy sił

Najprostszym rozwiązaniem, pozwalającym na sprawdzenie czy telefon ma założony simlock, jest włożenie do niego kolejno po sobie kart dwóch różnych operatorów. Jeśli po włożeniu którejś z nich nie uda nam się zalogować do sieci, wiadomo będzie, że urządzenie ma założoną blokadę. Inaczej jak sprawdzić czy telefon ma simlocka? W klasycznych telefonach sprzed ery smartfonowego boomu można oprzeć się na kodach udostępnionych przez producentów. W wyszukiwarce Google łatwo można znaleźć ciągi cyfr i znaków, które zawierają standardowo * i #. Na ogół po wpisaniu na klawiaturze odpowiedniej kombinacji na wyświetlaczu pojawi się szukana przez nas informacja. Kody nie działają jednak na wszystkich urządzeniach, co stanowi sporą wadę tego rozwiązania. Nowoczesne urządzenia pracujące na androidzie, których szczegółowe opisy można znaleźć na przykład na https://android.com.pl/ również wykorzystują te i podobne techniki. W tym przypadku, jeżeli oldschoolowe kody nie zadziałają, należy energicznie wcisnąć kombinację przycisków „Home” i powrotu.

Koniec języka za przewodnika

Jak inaczej sprawdzić czy telefon ma simlocka? Odpowiedź jest banalnie prosta – przed zakupem urządzenia wystarczy zapytać sprzedającego w salonie, na aukcji internetowej czy w popularnym markecie z elektroniką, czy interesujący nas sprzęt został wyposażony w tego typu blokadę. Wielokrotnie okazuje się, że urządzenie ma simlocka, ale może on zostać bezpłatnie zdjęty w salonie w chwili dokonywania zakupu lub po zgłoszeniu się do niego z dowodem kupna. Rozwiązanie to jest bardzo proste i pozwala na uniknięcie kosztów związanych z nabyciem odblokowującego kodu lub wizyty w na ogół nieautoryzowanym punkcie.