Konta bankowe. Jak wybrać odpowiednie?

Wybór odpowiedniego konta bankowego nie jest prosty, a liczne oferty promocyjny proponowane przez banki nie ułatwiają zadania. Na rynku istnieje wiele możliwości oraz banków w kotnych możemy takie konta założyć. W tym artykule odpowiemy na pytania, jak wybrać odpowiednie konto bankowe, na co warto zwrócić uwagę i jakie dodatkowe produkty bankowe można zakontraktować przy otwieraniu osobistego rachunku.

Darmowe czy płatne ? Co powinno mieć konto bankowe.

Obecnie na rynku istnieją banki, które wymagają opłaty np. za prowadzenie lub korzystanie z karty debetowej. Jest to bardzo niekorzystne dla klienta. Znakomita większość banków oferuje w pełni darmowe otwarcie konta, prowadzenie i kartę debetową. Zdecydowanie korzystniejszą opcją jest otwarcie konta właśnie w takiej instytucji. Po co mamy płacić za cos co u konkurencji jest darmowe ? Gdy wybierzemy już najlepszy naszym zdaniem bank, warto zwrócić uwagę czy zostanie zaproponowany nam dostęp internetowy. Powinien on być łatwy, przejrzysty i nie powodować trudności podczas logowanie. Niektóre metody jak kody ze specjalnej karty lub fizyczne tokeny są przestarzałe i uciążliwe. Standardem za to jest nowoczesna i przejrzysta grafika systemu i autoryzacja za pomocą kodu SMS, obrazka na stronie lub wpisywanie tylko kilku losowo wyznaczonych liter hasła. Podstawowe przelewy w bankowości elektronicznej również powinny być darmowe, a te ekspresowe dochodzą w ciągu 5 ciu minut — nie powinny kosztować więcej niż 5 zł. Niektóre banki oferują kilka pierwszych takich przelewów w miesiącu jako darmowe.

Konta walutowe, karty kredytowe, karty debetowe

Przy okazji zakładania konta osobistego w banku doradca przedstawi nam kilka dodatkowych produktów, które mogą okazać się przydatne. Pierwszym z nich jest walutowe. Przeważnie jest ono darmowe, a daje możliwość przechowywania Euro lub Dolarów. Jest szczególnie przydatne, gdy wybieramy się na zagraniczne wakacje, gdyż do niego można wyrobić kartę debetową. Karty kredytowe również są korzystnym rozwiązaniem, nawet jeśli nie potrzebujemy gotówki teraz. Szybkie jej wyrobienie przy okazji otwierania rachunku może w przyszłości być wyjściem awaryjnym. Nie trzeba wtedy czekać na weryfikację zdolności kredytowej i akceptacja wniosków — wystarczy wizyta w bankomacie.

Które banki wybierać, a które omijać?

W myśl zasady duży może więcej warto szukać rozwiązań finansowych w najpopularniejszych bankach. Ta zasada ma się świetnie i w tej branży. Duże banki oferują ogromną ilość placówek — tych mniejszych często trzeba szukać i nie jest ich wiele. Poza dostępnością przeważnie mają do zaoferowania lepsze warunki prowadzenia rachunku i więcej nowoczesnych rozwiązań technologicznych jak bliki, zbliżeniowe naklejki do płatności czy bardziej funkcjonalne aplikacje mobilne.