Jak rozpoznać i leczyć choroby dziecięce?

Choroby dzieci są przeróżne i mogą występować w każdej porze roku. Nie ma tutaj znaczenia ani wiek dziecka, ani pora roku, w jakiej dziecko dorasta. Choroba może przyjść nagle, a może zostać wywołana przez wirusy i bakterie, od których dziecko nie jest bezpieczne. Jak zatem rozpoznać najczęstsze choroby dzieci i skutecznie z nimi walczyć?

Ospa, choroba nieunikniona

Ospa u dziecka jest dość specyficzną chorobą i chyba każdy dorosły już doświadczył tego przypadku u siebie, a jeśli nie to z czasem zaobserwuje u swoich dzieci. Jest to choroba wieku dziecięcego, potocznie nazywana „wiatrówką” i najczęściej występuje u dzieci przedszkolnych. Nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ często jest tak, że zarażone dziecko nie ma jeszcze widocznych objawów, a przez swoją obecność zaraża inne dzieci. Objawy są widoczne już po kilku dniach i objawiają się krostkami na całym ciele, najczęściej bardzo swędzącymi. Do tego dochodzi jest podwyższona temperatura, przez co dziecko może być marudne i apatyczne. Leczenie jest dziś bardzo proste, a mianowicie wymaga podawania leku przeciwgorączkowego i smarowaniu krostek odpowiednimi lekami. Ważne jest również odpowiednie mycie dziecka, pomimo swędzącej skóry, jeśli dziecko nie będzie z tego powodu chciało to i tak powinniśmy dziecko wykąpać.

Szkarlatyna, choroba wywołana przez paciorkowce

Szkarlatyna jest jedną z cięższych chorób, na które dziecko może zachorować. Sama nazwa nie brzmi dobrze, dlatego najlepiej będzie, jeśli dziecko w ogóle na tę przypadłość nie zapadnie. Objawy tej choroby są widoczne właściwie natychmiast, a sam jej początek jest bardzo ostry. Gorączka u dziecka może sięgać nawet 40 stopni, co jest bardzo niebezpieczne dla dziecka. Przy objawach tej choroby pojawiają się również powiększone węzły chłonne i wysypka w okolicach pachwin, brzucha, zagięciach ciała. Leczenie choroby wymaga zastosowania antybiotyku i to często bardzo inwazyjnego. Oczywiście leczenie powinno zostać poprzedzone wizytą u lekarza.

Choroby wirusowe i bakteryjne

Choroby dzieci są dość mocno rozpoznawalna. W wielu przypadkach choroby dzieci będą przypominały choroby dorosłych. Dziecko może zapaść na grypę, zwykłe przeziębienie, czy też biegunkę lub wymioty. Wszystkie choroby u dziecka mają swoją przyczynę, dlatego konieczne jest oczywiście odpowiednie zbadanie dziecka, jeśli zauważymy coś niepokojącego u naszych pociech. Nie powinniśmy lekceważyć żadnego objawy, jeśli tylko pojawi się coś niepokojącego. Dziecko bardzo często nie powie, że czuje się źle i coś mu dolega. Przy rotawirusie możemy nie spostrzec, kiedy nasze dziecko się odwodni, natomiast przy przeziębieniu możemy nie zauważyć wysokiej gorączki u dziecka, która jest przecież groźna. Każda z chorób dziecka powinna być odpowiednio leczona, a przede wszystkim zweryfikowana przez lekarza.