Sposób komponowania posiłków na diecie DASH

Dieta dash to dobry i zdrowy model żywienia dosłownie dla każdego. Najwięcej zyskają na niej jednak ci, którzy już w tym momencie zmagają się z nadciśnieniem tętniczym oraz… otyłością lub nadwagą. Teoretycznie nie jest to typowa dieta niskokaloryczna, ale jednak mimo tego skutkiem ubocznym jej wdrożenia prawie zawsze jest utrata wagi.

Baza diety, czyli produkty pełnoziarniste

Twój jadłospis na diecie dash w głównej mierze wypełnią produkty pełnoziarniste. To właśnie nimi musisz zastąpić dotychczas spożywane białe pieczywo (zwłaszcza sztuczne nadmuchiwane bułki), jasne makarony i biały ryż.

Wybieraj to, co jest ciemne. Uważaj jednak, by nie dać się tutaj oszukać i nie sięgnąć przypadkiem po barwiony chleb, który wyłącznie udaje coś zdrowego. Producenci nauczyli się uzupełniać wyroby ziarniste karmelem, na co musisz zwracać szczególną uwagę. Jeżeli tylko masz taką możliwość, kupuj pieczywo w zaufanej i sprawdzonej piekarni.

Uzupełnienie w postaci warzyw i owoców

Dania uzupełniaj małymi porcjami warzyw i owoców. To produkty będące podstawą każdej diety niskokalorycznej, warunkujące i szczupłą sylwetkę, i dobre zdrowie. Staraj się je jeść przynajmniej cztery razy na dzień. Produkty możesz spożywać i w postaci surowej, i po obróbce termicznej, unikając jedynie ich smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu).

Najlepsze będą dla ciebie te warzywa, które zawierają najmniej sodu, czyli np. zielona papryka, bakłażan, szparagi albo cukinia. Z owoców wybieraj nektarynki, jabłka, arbuzy oraz czarne jagody. Przygotowuj też sobie kolorowe soki, które zdecydowane urozmaicą twój jadłospis na każdej diecie niskokalorycznej.

Jakościowe źródła białka

Dieta dash to jednak nie tylko węglowodany. Aby była ona pełnowartościowa, w posiłkach musisz uwzględniać produkty będące źródłami białka oraz zdrowotnych tłuszczy. Jedz zatem chudy nabiał, ryby morskie oraz gotowane chude mięso. Tłuszcze pobieraj natomiast z orzechów i olejów roślinnych. Staraj się w ogóle nie dodawać soli do posiłków. Zastępuj ją innymi przyprawami oraz aromatycznymi ziołami.

Dieta dash to mimowolnie dieta niskokaloryczna, dlatego jeśli tylko zaczniesz ją stosować, na pewno zaczniesz odzyskiwać na niej nie tylko dobre zdrowie, ale i szczupłą sylwetkę.