Jaką kołdrę obciążeniową wybrać?

Jaką kołdrę obciążeniową wybrać?

W przypadku zmagania się z bezsennością albo innymi problemami z zasypianiem (np. trudnością z normalnym przespaniem całej nocy), warto spróbować zastąpić zwykłą kołdrę 160×200 kołdrą obciążeniową. Zapewnia ona sporą pomoc przy tego typu przypadłościach. Ważne jest tylko to, by prawidłowo ją wybrać. Jak więc to zrobić?

Odpowiednia waga kołdry

Kołdry 160×200 o nieodpowiednich wagach, niedopasowanych do masy ciała śpiących pod nimi osób, mogą narobić więcej szkód niż pożytku, pogłębiając istniejące już problemy. Efekt ten nasili się w przypadku gdy będzie się pod nimi spać w miarę regularnie, a tym bardziej codziennie.

Najlepiej więc trzymać się prostej jasnej zasady, która mówi o tym, że waga kołdry obciążeniowej powinna stanowić 10% masy ciała swojego użytkownika. W niektórych poradnikach dotyczących wyboru tego elementu można natrafić na informację o pięciu lub piętnastu procentach, jednak warto wybrać wartość pośrednią, gdyż za lekka kołdra w ogóle nie będzie prawidłowo działać i nie spełni swoich funkcji, podczas gdy ta za ciężka może sprawiać dyskomfort.

Określenie rozmiaru

Najważniejszym czynnikiem sugerującym wybór powinna być zatem waga obciążeniowego koca, jednakże gdy ta waga zostanie już ustalona, należy pomyśleć też o ogólnym rozmiarze. W sklepach najwięcej jest zwykle kołder 160×200, które charakteryzują się dość uniwersalnymi wymiarami, jednakże o ile sprawdzają się one na łóżkach jednoosobowych, tak tym dwuosobowym przyda się coś szerszego.

Najprościej natomiast obmierzyć własną używaną dotychczas kołdrę i wybrać kołdrę obciążeniową o dokładnie takim samym rozmiarze. Jeżeli natomiast używa się jednej dwuosobowej pościeli (np. na łożu małżeńskim), lepiej zdecydować się na dwie osobne obciążeniowe kołdry 160×200, by móc je dopasować oddzielnie pod względem ich wagi do różnych mas ciała obu osób.

Ustalenie ceny

A ile tak w ogóle kosztuje ten nowoczesny sypialniany gadżet? Niestety wcale nie tak mało, jednakże należy mieć na uwadze, iż jest to inwestycja na lata, która ma na celu poprawę zdrowia, samopoczucia i dosłownie całego życia.

Ceny obciążeniowych kołder 160×200 rozpoczynają się od stu pięćdziesięciu złotych, a kończą nawet na czterystu złotych. Teoretycznie można spróbować uszyć je sobie samemu, jednakże wymaga to sporej precyzji w wyznaczaniu wagi wypełnienia.