Blik – technologia przyszłołci

Blik to jedna z najnowszych technologii informatycznych, które oferują banki. Przebojem wdarła się na polski rynek finansowy i jest używana przez coraz większą grupę klientów. Przez niektórych traktowana z dystansem i nieufnością a przez setki klientów wręcz ubóstwiana. Czy rzeczywiście jest taka dobra i na czym konkretnie polega? Te wszystkie informacje w dalszej części tekstu.

Technologia

Technologia, jaką jest blik, opiera się na zasadzie generowanego kodu. W aplikacji uzyskujemy na życzenie po kliknięciu ikonę specjalny kod. Jest on zazwyczaj ważny 120 sekund. Wpisujemy go do bankomatu i odbieramy gotówkę lub podajemy w terminalu i płacimy za zakupy. Jest to szalenie proste rozwiązanie. Nie wymaga również posiadania fizycznie przy sobie żadnego urządzenia czy karty. Obsługa odbywa się całkowicie dzięki zainstalowanej aplikacji w telefonie i jest bezproblemowa. Technologia jest bardzo bezpieczna. Blika da się podrobić, zeskanować czy wykraść. Nawet jeżeli ktoś podejrzy kod to i tak nie zdarzy go użyć, a każda transakcja wymaga potwierdzenia na telefonie. To bardzo korzystne rozwiązanie, które zdecydowanie wygrywa pojedynek z karta kredytową, która tak często poda przecież łupem złodziei.

Blik jako dodatek do konta

Blik jest oferowany jako dodatek do konta. Nie jest jeszcze jedynym i podstawowym narzędziem do przeprowadzania transakcji czy wypłacania gotówki i długo jeszcze takim nie będzie. Popularny i dostępny zaledwie od kilku lat na razie jest w fazie popularyzacji. Jeszcze jakiś czas temu niewiele osób płaciło nim za kawę w kawiarni albo wypłacać gotówkę. Obecnie w bankomatach są dedykowane specjalne przyciski tej technologii. Doradcy w bankach przy każdej okazji proponują użycie blika, oferują pomoc w obsłudze i kusza korzyściami. Włączenie go w aplikacji banku zajmuje kilkanaście sekund i nie powinno sprawić trudności żadnemu klientowi. To prosty sposób na szybką transakcję. Wiele banków oferuje też różne promocje i np. zwraca część wydatków, jeśli płatności dokonujemy za pomocą blika.

Popularność bloku wynika również z dużej i mocnej promocji banków. Oferują one to rozwiązanie, zachęcając np. brakiem opłat za wypłaty z bankomatów czy płatności. Z początku działa to jaka opcja obejścia opłat, ale po kilku-razowym użyciu zaskarbia sobie serca klientów, którzy zaczynają z blika korzystać regularnie i traktować jako część telefonu, za pomocą której można szybko wypłacić gotówkę. Bardzo prosta w obsłudze, dająca wiele możliwości i ułatwiająca życie. To krótki opis owej technologii, która może wprowadzić znaczące zmiany w bankowości elektronicznej. Z pewnością ta technologia będzie regularnie zwiększać swoje grono zwolenników, a coraz większa jej dostępność w punktach handlowo usługowych sprawi, że za jakiś czas zacznie konkurować z kartami kredytowymi.