Soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu mają określone parametry, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu, np.: tlenoprzepuszczalność czy parametr uwodnienia. Komfort noszenia soczewek zapewnia idealnie dobrany przez okulistę ich promień krzywizny bazowej oraz średnica. Szkła kontaktowe różnią się między sobą także trybem wymiany.
Jakie soczewki na astygmatyzm?
Astygmatyzm, inaczej niezborność, koryguje się za pomocą soczewek torycznych, np. Ultraflex premier toric. Wada wzroku, w przeważającej większości przypadków, wynika z nieodpowiedniego kształtu rogówki, która zamiast przypominać idealną kulę, wygląda jak spłaszczona piłka do rugby. Zniekształcenie powoduje nieprawidłowe ogniskowanie się promieni światła wewnątrz oka, czego efektem jest niewyraźne widzenie z daleka, ale także i z bliska. Soczewki kontaktowe toryczne posiadają strefę optyczną o odpowiednio dobranej mocy, dzięki czemu skutecznie koryguje astygmatyzm, idealnie wyostrzając wzrok. Oprócz soczewek kontaktowych obecnie istnieją również inne formy korekcji astygmatyzmu. Takim rozwiązaniem jest między innymi laserowa korekcja wzroku.
Soczewki toryczne a uwodnienie i przepuszczalność tlenu
Soczewki kontaktowe korekcyjne tworzone są z elastycznych i miękkich materiałów silikonowo-hydrożelowych, które różnią się od siebie uwodnieniem oraz przepuszczalnością tlenu. Parametr uwodnienia określa procent materiału soczewki, który został zrobiony z wody. Soczewki kontaktowe zawierają od 24 do 95% wody, które można podzielić na 3 kategorie uwodnienia: niskie (do 40%), średnie (50-60%), wysokie (więcej jak 60%).
Tlenoprzepuszczalność w soczewkach oznaczona jest symbolem Dk. Parametr oznacza, ile tlenu przechodzi przez materiał soczewki, aby dostać się do rogówki (im więcej go do niej dotrze, tym oko swobodniej oddycha). Tlenoprzepuszczalność zależy przede wszystkim od grubości szkła kontaktowego oraz stopnia jego uwodnienia. Należy jednak pamiętać, że im soczewka jest bardziej uwodniona i przepuszcza więcej tlenu, tym jest ciężka i trudniej ją zaaplikować na oko.
Średnica i promień krzywizny bazowej soczewki
Parametry soczewki, takie jak średnica oraz promień krzywizny bazowej, określa okulista, po przeprowadzeniu dokładnego badania wzroku. Są one niezbędne do tego, aby soczewka idealnie przylegała do oka, a jej noszenie nie powodowało uczucia dyskomfortu. Średnica, określona symbolem DIA, to wielkość soczewki, która musi być odpowiednio duża, aby w całości pokrywała rogówkę. Promień krzywizny bazowej (BC) to parametr, który informuje o tym, jak bardzo wypukła ma być soczewka, aby była komfortowa w noszeniu.
Soczewki kontaktowe a tryb wymiany
Wybierając soczewki toryczne, warto również zwrócić uwagę na informację, jak długo można je nosić. Szkła kontaktowe miesięczne to jedna para soczewek, którą nosi się przez 30 dni. Wymagają one jednak codziennej pielęgnacji i czyszczenia, a także przechowywania w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem. Soczewki jednodniowe są jednorazowe i nie wymagają dezynfekcji każdego dnia. Produkt nosi się przez cały dzień, a na koniec dnia wyrzuca do kosza, aby rano założyć parę już z nowego opakowania.