Od czego zacząć wykończenie domu?

Przystępując do wykończenia domu który otrzymujemy w stanie surowym lub w stanie deweloperskim musimy przede wszystkim zastanowić się nad tym w jakiej kolejności będziemy wykonywać wszystkie prace i sporządzić odpowiedni harmonogram. Jeżeli wykończenie domu zlecamy profesjonalnej ekipie, prawdopodobnie musimy tylko ustalić z wykonawcą zakres pracy i wstępny harmonogram abyśmy wiedzieli kiedy musimy kupić wszystkie niezbędne elementy i materiały. Jeżeli jednak do wykonania poszczególnych prac zatrudniamy różne osoby i musimy sami określić w jakiej kolejności jakie prace powinny się odbywać powinniśmy bardzo dokładnie to przemyśleć i zsynchronizować pracę poszczególnych podwykonawców lub ekip.

Od czego zazwyczaj zaczyna się wykończenie domu?

Rozpisując poszczególne zadania dla różnych podwykonawców i różnych ekip, które będą montowały różne elementy wyposażenia w nowo wybudowanym domu powinniśmy zacząć tak naprawdę od tak zwanych prac „brudnych”,  a więc takich, których wykonanie wymaga zazwyczaj zastosowania najcięższego sprzętu i które mogłyby uszkodzić w jakiś sposób świeżo wykończone lub wymalowane wnętrza. W oczywisty sposób najpierw powinniśmy więc zadbać na przykład o instalacją hydrauliczną oraz instalację elektryczną, montaż grzejników, i ogrzewania podłogowego.

Kolejne prace wykończeniowe

Dopiero po wykonaniu najcięższych prac możemy przystąpić do kładzenia tynków oraz wygładzania ścian i sufitów. Jeżeli decydujemy się na ogrzewanie podłogowe powinniśmy zainstalować je oczywiście w pierwszej kolejności. Potem dopiero przystępujemy do pierwszych prac stolarskich. Instalujemy stopnie schodów jeżeli są niezbędne oraz stolarkę okienną. Jednocześnie można rozpocząć prace mokre czyli układanie kafelków i płytek ceramicznych w kuchni i w łazience. Jest to również doskonały moment na instalację umywalek,  toalet, wanien i brodzików wraz z armaturą.

Potem dopiero możemy przystąpić do kładzenia podłóg. Na sam koniec zostawiamy sobie malowanie sufitów oraz ścian. W pomalowanych wnętrzach instalujemy drzwi. Do ostatnich prac wykończeniowych można zaliczyć instalację listw podłogowych,  które warto wykonać dopiero po montażu ościeżnic drzwiowych.

Decydując się na samodzielne wykończenie domu musimy pamiętać o tym aby właściwie zorganizować pracę wszystkich osób które będą w to zaangażowane. Jeżeli sporządzimy dobrym harmonogram prac nikt nie będzie sobie nawzajem wchodzić w drogę i wszystkie prace wykończeniowe będą mogłyby przebiegać w odpowiednim tempie. Warto zawczasu uzgodnić wszystkie terminy i jeszcze przed rozpoczęciem wszystkich prac zgromadzić wszystkie niezbędne materiały oraz sprzęty. W trakcie prac wykończeniowych kolejność wykonywania określonych operacji jest niezwykle istotna –  musimy stale uważać aby elementy najbardziej podatne na uszkodzenia w miarę możliwości wykonywać po prostu na sam koniec.