Zalety i wady liposukcji

Popularność zabiegów upiększających i modelujących ciało jest duża i stale rośnie. Osoby, które chcą dbać o swój wygląd i kondycję, chętnie podejmują terapie odchudzające i uczestniczą w treningach. Jeśli jednak problemy są trwałe lub trzeba zadziałać miejscowo (np. wystający brzuszek), rozwiązaniem może być liposukcja.

Jakie są zalety liposukcji?

Zwolennicy liposukcji jako jedną z ważniejszych zalet tego zabiegu wskazują trwałość. Wiele diet czy też terapii polegających na ćwiczeniach, głodówkach, przynosi efekty, ale są one czasowe. Liposukcja nie wymaga powtarzania, ale niestety nic nie da, jeśli dana osoba nie zmieni swoich nawyków żywieniowych i życiowych.

Zabieg nie jest bolesny, bo wykonuje się go w znieczuleniu. Jeśli miejsce realizacji zostanie dobrze wybrane, nie trzeba obawiać się powikłań ani żadnych innych problemów. Najlepsze są znane kliniki, w których pracują godni zaufania chirurdzy plastyczni. Nie warto oddawać się w ręce mało znanego lekarza ani kogoś bez wykształcenia.

Liposukcja może pomóc w uzyskaniu pięknej sylwetki bez zbędnego tłuszczu i to bez konieczności powtarzania. Da się ją stosować w różnych miejscach ciała. Bardzo powszechne jest usuwanie tkanki tłuszczowej z brzucha, ale to tylko jeden z przykładów. Drobne ślady po np. laserze nie są na tyle duże, by po zabiegu zostawały szramy i blizny.

Czy liposukcja ma jakieś wady?

Dobrze przeprowadzony zabieg liposukcji nie powoduje przykrych konsekwencji zdrowotnych i nie wymaga powtarzania. W przypadku zaniedbań dotyczących np. wyboru pierwszej lepszej placówki osoba poddająca się zabiegowi może jednak odczuwać różne dolegliwości. Liposukcję przeprowadza się w znieczuleniu, ale jest to zawsze pewnym ryzykiem i w niewprawnych rękach bywa, że staje się przyczyną dalszych problemów.

Za wadę zabiegu można uznać jej bezpośrednie konsekwencje – ubytek tkanki tłuszczowej nie pozostaje niestety bez echa. Po zabiegu osobie może towarzyszyć ból i to nawet dość silny. W miejscu usunięcia tłuszczu pojawiają się wybroczyny, obrzęki czy siniaki. Niekiedy konieczne jest przyjmowanie przez pewien czas leków oraz owijanie ciała specjalnymi opatrunkami. Te nieprzyjemne objawy u niektórych osób znikają dużo szybciej, u innych mogą trwać nawet miesiąc.