Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz jest prawnikiem, którego każdy choć raz w życiu odwiedził. Szczególnie osoby, które kupiły mieszkanie lub dom, musiały umówić się na wizytę do kancelarii notarialnej, aby dopełnić wszelkich formalności. Czym dokładnie zajmuje się taka osoba?

Kancelaria notarialna – jakie usługi świadczy?

Zawód notariusza jest zawodem zaufania publicznego, dlatego ma od zapewnioną ochronę funkcjonariuszy publicznych. Do głównych zadań należy tworzenie aktów notarialnych, czyli dokumentów, które są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Dzięki takim osobom nie trzeba udawać się z wieloma sprawami do sądu, gdyż mają oni moc załatwienia wielu formalności bez udziału sędziego.

Z jakich usług najczęściej korzysta się podczas wizyty w kancelarii notarialnej? Przede wszystkim sporządzane są umowy sprzedaży nieruchomości, załatwia się sprawy spadkowe oraz tworzy akty własności. Osoby, które chcą założyć spółkę, także muszą udać się do kancelarii notarialnej. Często podpisywana jest intercyza, która wprowadza rozdzielność majątkową. Można ją podpisać przed wstąpieniem w związek małżeński lub w trakcie.

Jak zostać notariuszem?

Jaką szkołę trzeba ukończyć, aby pracować w kancelarii notarialnej? Przede wszystkim studia prawnicze są podstawą. Oczywiście należy uzyskać tytuł magistra. Jednak to nie wystarczy, kolejnym etapem są szkolenia i egzaminy, które dopuszczają do wykonywania tego zawodu. Po studiach osoba może ubiegać się o aplikację notarialną. Jest to szkolenie trwające 2,5 roku.

Po zakończeniu szkolenia niezbędne jest podejście do egzaminu, który składa się z dwóch etapów. Po egzaminie przychodzi czas na staż, który musi odbyć się pod nadzorem doświadczonego specjalisty. Taki staż trwa 2 lata i po jego zakończeniu kandydat może złożyć wniosek do Ministra Sprawiedliwości o chęć zostania notariuszem.

Jak znaleźć dobrą kancelarię notarialną?

Niestety w życiu zdarza się wiele sytuacji, w których wizyta w kancelarii notarialnej jest niezbędna. Najczęściej dotyczy to spraw spadkowych, które są dość skomplikowane i zwykła osoba nie radzi sobie z interpretacją przepisów.

Warto znaleźć dobrą kancelarię notarialną, w której będzie można nie tylko załatwić sprawy, ale także liczyć na pomoc. Jak znaleźć takie miejsce? Przede wszystkim najlepiej skorzystać z internetu i poczytać opinie o danej kancelarii. To powinno w zupełności wystarczyć.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.