Nosidełko dla dziecka: od kiedy można nosić niemowlę w nosidełku?

Noszenie malucha w nosidełku to dobre rozwiązanie, jeśli niekoniecznie chcesz korzystać z wózka, który w pewnych sytuacjach może generować sporo ograniczeń w poruszaniu się. Nosidło gwarantuje rodzicom mobilność, a dziecku – bezpieczeństwo. Sprawdź, jak dobrać je tak, aby współgrało z twoimi potrzebami i kiedy można zacząć z niego korzystać.

Narodziny dziecka diametralnie zmieniają życie rodziców, którzy od tego momentu są odpowiedzialni za nowego członka rodziny. Nie znaczy to jednak, że opiekunowie muszą rezygnować z dotychczasowych aktywności – a przynajmniej nie z większości z nich. Jeśli masz małe dziecko, możesz tak samo korzystać z życia i cieszyć się mobilnością. Wystarczy dobrać odpowiednie akcesoria, które ci to umożliwią i ułatwią opiekę nad maluchem. W niektórych sytuacjach młodym rodzicom z pewnością trudno byłoby obyć się bez nosidła dla dziecka. Pozwala ono na komfortowe noszenie malucha bez nadmiernego obciążenia dla opiekuna, a jednocześnie, jeśli jest odpowiednio dobrane, gwarantuje bezpieczeństwo maluchowi.

Nosidełko dla dziecka – od kiedy można z niego korzystać?

W przypadku nosideł, w których dziecko jest noszone na plecach, obowiązuje podobna zasada, jak przy stosowaniu krzesełek do karmienia – nie należy ich używać, dopóki dziecko nie jest w stanie samodzielnie utrzymywać pozycji siedzącej. Zazwyczaj następuje to wtedy, kiedy maluch kończy sześć miesięcy, jednak ta granica może się przesunąć do nawet siódmego lub ósmego miesiąca. Najczęściej w tym momencie dziecko już samodzielnie trzyma główkę i zaczyna siadać.

Nie ma granicy wiekowej, która wyznaczałaby moment, od kiedy można zacząć nosić dziecko w chuście wiązanej. Sprawdzi się ona nawet dla noworodków. Pamiętaj, że do momentu, dopóki dziecko nie zaczyna samodzielnie siadać, należy nosić je jedynie z przodu. W ten sposób można w pełni kontrolować to, jak jest ułożone i uniknąć sytuacji, w której główka odchyla się nadmiernie do tyłu.

Nosidełka dla niemowląt – jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Do jednych z najpopularniejszych nosideł należą obecnie chusty do noszenia. Na rynku można znaleźć te wiązane tradycyjnie oraz warianty hybrydowe, które są nieco łatwiejsze w zakładaniu.

Nosidła hybrydowe są wyposażone w szelki i siodełko przeznaczone dla malucha, w którym można go bezpiecznie usadowić. W ramach tej kategorii można znaleźć różne warianty w zależności od rodzaju paneli. Dostępne są nosidełka sztywne i miękkie, z wąskim lub szerokim panelem.

Za te najbardziej komfortowe zarówno dla opiekuna, jak i dla dziecka uznaje się warianty miękkie o większej szerokości. Im jest większa, tym mniejsze obciążenie stawów biodrowych osoby, która nosi dziecko w nosidełku. Duża szerokość gwarantuje również lepsze podparcie dla malucha. Dobrym pomysłem może okazać się wybór nosidła z możliwością regulowania szerokości, co pozwoli na korzystanie z niego dłużej. Nawet gdy maluch już trochę podrośnie, będzie można je odpowiednio dopasować.

Dlaczego miękkość jest tak ważna? Taki panel dopasowuje się do pleców malucha, dzięki czemu jest nie tylko wygodniejszy dla niego, ale również korzystniej wpływa na rozwój jego pleców. Im młodszy maluch, tym bardziej miękka powinna być konstrukcja.

Nosidła rozróżniamy również ze względu na sposób zakładania. Zarówno klamrowe, jak i hybrydowe nosidełka dla niemowląt gwarantują komfort dziecku i opiekunowi. Nosidła hybrydowe wyróżnia obecność wiązanych pasów naramiennych, które ułatwiają regulację.

Jakie nosidełko dla niemowlaka będzie wygodne w użyciu dla rodzica i dziecka?

Warto również zwrócić uwagę na możliwość regulacji pasa biodrowego i szelek, które czynią akcesorium bardziej praktycznym i wygodnym w użyciu dla obu rodziców. Inną istotną cechą są często spotykane w nosidełkach dodatkowe kieszonki, które możesz wykorzystać do przechowywania potrzebnych drobiazgów dla dziecka (np. smoczka) lub dla siebie (drobne pieniądze czy kartę kredytową).

Warto również zwrócić uwagę na to, z czego wykonany jest produkt. Najlepszym rozwiązaniem będą modele wykonane ze stuprocentowej bawełny lub te z dodatkiem włókien konopi. Są to materiały wytrzymałe i bezpieczne dla wrażliwej skóry niemowląt.

Przy dobieraniu nosidełka warto mieć na uwadze przede wszystkim wiek dziecka. Zwróć również uwagę na ergonomiczność produktu i możliwość regulacji pasów naramiennych i biodrowych, co zagwarantuje komfort nie tylko maluchowi, ale także i tobie.

Artykuł sponsorowany