Jakie śruby ze stali nierdzewnych są najczęściej stosowane?

Charakterystyka śrub, wykonanych ze stali nierdzewnej, przekonuje wiele osób do nabycia właśnie takich elementów łączących lub regulujących… Jakie są najważniejsze cechy? Dużo osób docenia odporność na korozję. Dzięki temu na przykład konstrukcje są wytrzymałe na działanie różnych czynników zewnętrznych. Dla niektórych ważny jest także stylowy wygląd, czy żarowytrzymałość. Inni zwracają uwagę na prostą obróbkę, łatwość w czyszczeniu albo możliwość recyklingu. To tylko kilka zalet produktów z tej grupy. Warto zaznaczyć, że aktualnie często wybierane są śruby sześciokątne z pełnym gwintem oraz śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym. Jaka jest ich charakterystyka? Jakie informacje o tym asortymencie warto zapamiętać raz na zawsze?

Śruby sześciokątne z pełnym gwintem

Śruby sześciokątne z pełnym gwintem są określane przez różne normy. Chodzi o takie instytucje, jak Międzynarodową Organizacje Normalizacyjną, Niemiecki Instytut Normalizacyjny oraz Polski Komitet Normalizacyjny. Te normy to w tym przypadku DIN 933/ISO 4017/PN 82105. Śruby sześciokątne z pełnym gwintem występują w następujących klasach wytrzymałości: 5.6/5.8/8.8/10.9/12.9. Posiadają metryczny rodzaj gwintu. Są wykonywane nie tylko przy użyciu stali nierdzewnej. Stosuje się także stal węglową, czy stal kwasoodporną A4. Alternatywą jest także poliamid. Do wyboru są różne powłoki. Producenci zastosowali ocynk galwaniczny, ocynk ogniowy, ocynk płatkowy, czy ocynk galwaniczny żółty. Do wyboru jest także powłoka oksydowana (czerniona) lub niklowa.

Śruby sześciokątne z pełnym gwintem mają uniwersalne zastosowanie w rozmaitych branżach. Przede wszystkim są wykorzystywane w trakcie budowy konstrukcji stalowych. Takie konstrukcje mogą być potem swobodnie umieszczone na zewnątrz. Stal nierdzewna jest bowiem bardzo odporna na korozję. Różnorodne czynniki zewnętrzne nie wpływają zatem na wygląd, czy cechy takich elementów stalowych. Warto o tym wszystkim pamiętać.

Zapoznaj się z aktualną ofertą Stalmut – nitonakrętki (https://stalmut.pl/oferta/nity-nitonakretki/)

Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym

Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym posiadają oznaczenia DIN 7991/ISO 10642. Mają metryczny rodzaj gwintu, różne klasy wytrzymałości (8.8/10.9/12.9) oraz różne powłoki. Zastosowano na przykład ocynk galwaniczny, ocynk płatkowy itd. W niektórych przypadkach powłoka jest także oksydowana. Śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym są stosowane w zakładach ślusarskich, w branży motoryzacyjnej, w branży remontowo-budowlanej.