Czym jest kriolipoliza

Kriolipoliza to niezwykle skuteczny zabieg pozwalający pozbyć się tkanki tłuszczowej zgromadzonej wokół ud, ramion i brzucha. Zabieg jest bardzo popularny i dostępny w większości kliniki medycyny estetycznej. Sprawdź, czy to rozwiązanie także dla ciebie, czytając poniższy tekst.

Na czym polega kriolipoliza?

Kriolipoliza to oddziaływanie na komórki tłuszczowe niską temperaturą. Dzięki zamrożeniu ulegają one rozpadowi i są wydalane z organizmu. Nowoczesne urządzenia, którymi przeprowadza się zabieg mogą schłodzić skórę wraz ze zgromadzonym pod nią tłuszczem nawet do temperatury -14 stopni.

Zabieg kriolipolizy jest bezbolesny. Niektórzy pacjenci odczuwają jedynie delikatne pieczenie skóry w miejscu zabiegu. Jednak ciało schładzane jest stopniowo, więc nie trzeba obawiać się odmrożenia.

Jak przygotować się do kriolipolizy?

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, powinnaś powiedzieć o tym na konsultacji przed zabiegiem. W razie wątpliwości skonsultuj się też z lekarzem, u którego się leczysz.

Warto też pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych i trybu życia na bardziej aktywny. Efekty zabiegu są spektakularne, ale nie będą utrzymywać się zbyt długo, jeśli będziesz się niezdrowo odżywiać.

Efekty kriolipolizy

Dzięki kriolipolizie można pozbyć się około 30-40% zgromadzonej pod skórą tkanki tłuszczowej. W praktyce pozwala to na utratę około 4-5 cm w obwodzie.

Na efekty po zabiegu trzeba trochę poczekać. Zamrożone komórki tłuszczowe rozpadają się, ale mija kilka tygodni (około 8) zanim zostaną wydalone z organizmu. Każdy organizm reaguje na zabieg inaczej. Niektóre pacjentki już po 3-4 tygodniach widzą zmiany, inne muszą poczekać nieco dłużej.

Skutki uboczne kriolipolizy

Przez kilka dni po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. U osób z wrażliwą skórą mogą pojawić się siniaki lub obrzęk. Najczęściej mijają samoistnie.

Przez kilka godzin po zabiegu skóra może być nieco zdrętwiała. Wielu pacjentów porównuje to do działania znieczulenia stosowanego przy zabiegach stomatologicznych.

Bardzo rzadko, ale zabieg może spowodować także gorączkę, która zwykle ustępuje po podaniu leków na bazie paracetamolu lub ibuprofenu.