Carporty i ich zalety – dlaczego wiata garażowa jest dobrym wyborem?

Carporty to wiaty garażowe, które są idealnym zabezpieczeniem dla pojazdów. Większość z nich nie jest wyposażona w bramę, a ich boki zazwyczaj pozostają otwarte. Podobnie jak garaże, carporty służą do ochrony pojazdu przed złymi warunkami pogodowymi. Dzięki wiacie przed swoim domem stworzysz nowoczesny baldachim, który można wykorzystać na wiele sposobów i dopasować do otoczenia. Dlaczego warto zdecydować się na drewniany carport?

Wiaty zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi

Carport ochroni Twój pojazd przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi. Deszcz, śnieg, grad, ptasie odchody, promieniowanie UV, spadające gałęzie i liście, pyłki lub soki drzewne — na to wszystko narażony jest twój pojazd. Dzięki drewnianej wiacie zapewnisz mu idealną ochronę.

Miejsce parkingowe w atrakcyjnej cenie

Być może największą zaletą carportów jest cena. Wiaty z drewna lub zadaszenia wykonane z metalu są zwykle dostępne w znacznie niższej cenę niż garaż. Poza tym nie musisz płacić za wentylację lub elektrycznie sterowaną bramę garażową.

Wiaty chronią przed wilgocią

Podczas gdy wielu właścicieli pojazdów nie lubi parkować swoich pojazdu w garażu, gdy jest mokro i pada śnieg, właściciel carportu nie musi się o to martwić. Dzięki otwartej konstrukcji i stałemu dopływowi powietrza pojazd szybko schnie. Nie jest też narażony na problemy takie jak rdza.

Carporty drewniane zapewniają ochronę przed letnim upałem

Większość z nas zna to nieprzyjemne uczucie, gdy trzeba latem wsiąść do samochodu wystawionego na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wiata zapewnia cień i znośną temperaturę we wnętrzu.

Planowanie i montaż wiaty zajmuje mniej czasu

Zdaniem właściciela marki Wiatex.pl – firmy montującej carporty na terenie całej Polski – niezależnie od tego, czy wybierzesz zadaszenie wykonane z metalu, czy z drewna, czas potrzebny na planowanie i budowę jest zwykle znacznie krótszy niż w przypadku garażu.

Wiaty garażowe mogą być wykorzystywane na wiele sposobów

Kolejną zaletą carportów jest to, że można je wykorzystać na wiele sposobów. Nadają się nie tylko do przechowywania samochodu, ale także do motocykli, rowerów oraz jako miejsce do składowania materiałów budowlanych lub paliwa. Jeśli zaparkujesz samochód w innym miejscu, masz możliwość urządzenia grilla lub imprezy pod dachem.

Odpowiednie drewno do budowy carportów

Bardzo popularnym materiałem, z którego produkuje się wiaty, jest drewno, które wygląda bardzo naturalnie. Dzięki temu drewniane carpoty doskonale się wkomponowują w krajobraz. W porównaniu z tradycyjnymi masywnymi garażami lżejsza i bardziej otwarta konstrukcja daje znacznie lepszy efekt.

Jednak sam naturalny, ciepły wygląd drewna nie sprawia, że ​​drewniany carport jest stabilny, trwały i bezpieczny. Zależy to od rodzaju drewna i jego typowych właściwości, z którego wykonana jest wiata.
Warto wybierać drewno wytrzymałe, trwałe i odporne na zmienne warunki klimatyczne, inwazję owadów oraz pleśń.
Carport powinien trwale chronić Twój pojazd przed opadami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, grad i śnieg, a także przed zbyt dużym promieniowaniem UV.