Jaki dom wybudować, aby odnaleźć szczęście?

Co jest lepsze, dom parterowy czy piętrowy? Dach płaski czy ze spadem? Jak duży powinien być spad? Przy budowie domu pojawia się wiele pytań i na niektóre z nich ciężko znaleźć odpowiedź. Nawet konsultacje z ekspertami nie przynoszą ukojenia.

Dom parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy ma wiele zalet. Wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, co sprzyja integracji pomiędzy mieszkańcami. Dzieci nie są oddzielone od rodziców, senior również nie jest oddzielony od reszty rodziny.

Dla seniorów kluczowe znaczenie ma fakt zamieszkiwania na parterze. W pewnym wieku, z każdym kolejnym miesiącem, chodzenie po schodach staje się coraz trudniejsze. Młodym osobom trudno jest to sobie wyobrazić. Dlatego też mieszkanie na parterze ma mnóstwo zalet.

Na wsi czy w mieście?

Niektóre osoby nie wyobrażają sobie życia na wsi, inni nie wyobrażają sobie życia w mieście. W mieście dostęp do wielu rozrywek jest prostszy, bardzo często można chodzić do kina, teatru, na koncerty. Dzieci bez trudu mogą wybrać dobrą szkołę. Jednak życie na wsi jest spokojniejsze, pełne kontaktu z naturą.

Najlepszym rozwiązaniem i dobrym kompromisem wydaje się zakup działki na terenach podmiejskich. Dojazd do pracy powinien być komfortowy, dzieci również nie powinny spędzać wielu godzin w komunikacji miejskiej.

Oszczędzanie energii

Projekty domów energooszczędnych przeznaczone są nie tylko dla osób, które kochają naturę i chcą działać jak najlepiej dla środowiska naturalnego. Wybudowanie domu energooszczędnego po prostu się opłaca. Co prawda trzeba wybrać pewne rozwiązania i ponieść duże nakłady finansowe, jednak w końcowym rozrachunku bardzo się to opłaca. Coraz więcej osób montuje panele fotowoltaiczne. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale inwestycja zwraca się dopiero po jakimś czasie.

Przed wdrożeniem w życie jakiegokolwiek rozwiązania przy budowie domu energooszczędnego, warto skonsultować się z ekspertem. Zaplanowanie dobrej izolacji termicznej, solidne fundamenty, stworzenie odpowiedniej bryły domu, to podstawa. Trzeba też dobrze rozplanować układ okien i drzwi. Idealnie, jeśli duże okna będą znajdowały się od strony południowej. W każdym domu można znaleźć szczęście, jednak projekt domu energooszczędnego pozwoli zaoszczędzić wiele pieniędzy, w dłuższej perspektywie oraz przyczyni się do ocalenia planety Ziemi.