Dlaczego warto kupić domowe EKG?

DR EKG - doktoreg (19).jpg

Elektrokardiogram to urządzenie do monitorowania pracy serca. Jest to dość duży sprzęt, a badanie może być przeprowadzone w szpitalu, przychodni lub w karetce. Są też urządzenia, dzięki którym pracę serca można kontrolować samodzielnie we własnym domu. Niewielkie urządzenie dostępne jest za kilkaset złotych.

Domowe EKG – co to takiego?

Każdy zapewne mniej więcej wie, do czego służy elektrokardiogram. Jego zadaniem jest wykrycie zaburzeń serca. Można podczas badania stwierdzić migotanie przedsionków i komór, a także bradykardię czy tachykardię. To urządzenie, które przede wszystkim wykrywa zawał serca, a lekarz może ocenić przepływ krwi.

Wszystkie problemy wykryte dzięki EKG prowadzą do wprowadzania odpowiedniego leczenia i pozwalają szybko udzielić pomocy. Te wszystkie funkcje ma też domowy sprzęt do badania EKG. Jest jednak dużo mniejszy i można go obsługiwać samodzielnie w domu. Wystarczy zainstalować aplikację, a wyniki pojawią się zaraz po badaniu.

Kiedy warto kupić domowy elektrokardiogram?

Problemy z sercem pojawić się mogą w każdym wieku. Choć oczywiście większym ryzykiem obarczone są osoby po 50. roku życia. Na swoje zdrowie powinny też uważać osoby palące i nadużywające alkoholu. Domowe EKG z pewnością się przyda każdemu, kto miał już problemy z sercem.

Warto kupić ten sprzęt, jeśli choruje się na nadciśnienie, ma się wysoki cholesterol lub problemy z cukrzycą. Także sportowcy, którzy intensywnie trenują, mogą zaopatrzyć się w domowy elektrokardiogram. Pomoże on wykryć nieprawidłowości i dostarczy informacji na temat ogólnego stanu zdrowia.

Jak wygląda badanie przy użyciu domowego EKG?

Tak na dobrą sprawę domowy sprzęt do monitorowania pracy serca działa tak samo, jak profesjonalny elektrokardiogram. Różnica polega na tym, że w domowym urządzeniu wynik można sprawdzić elektronicznie. Wszystko jest widoczne w aplikacji, którą można zainstalować za darmo na tablet lub telefon.

Przed badaniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi i funkcjami, jakie ma dane urządzenie. Oczywiście należy się stosować do zaleceń producenta, gdyż tylko wówczas można mieć pewność, że badanie da prawidłowy wynik. Urządzenie nie jest przeznaczone dla osób, które mają wstawiony rozrusznik serca.