Projekty domów z bali

30Szybkie w montażu, tanie w eksploatacji i wyjątkowe w urodzie – takie są właśnie domy z bali drewnianych. Gdzie można je stosować i na co zwracać uwagę wybierając projekty domów z bali? Sprawdzamy!

Projekty domów z bali – gdzie się sprawdzą?

Chociaż domy z bali najczęściej kojarzą nam się z góralską chatą lub domkami letniskowymi, projekty domów z bali można wykorzystać właściwie wszędzie. Różnorodność dostępnych wersji sprawia, że domy z bali mogą być zarówno małymi chatkami używanymi tylko sezonowo, jak i dużymi, pełnoprawnymi domami dla całej rodziny. Wszystko zależy nie od tego gdzie chcemy się pobudować, ale od tego, co nam się podoba.

I chociaż rzadkością są drewniane domy z bali wśród gęstej zabudowy miejskiej, to już na zacisznej działce okolonej drzewami, z której widok bardziej przypomina bardziej lasek niż miejską dżunglę, sprawdzą się znakomicie!

Tanie projekty domów z bali

Niezaprzeczalną zaletą domów z bali jest ich łatwość budowania. Zwykle to dość proste bryły, o nieskomplikowanej formie, dzięki czemu ceny projektów są raczej niskie. Poza tym, stawia się je szybko i nie generują dodatkowych kosztów związanych z czasem oczekiwania na kolejne etapy budowy. Jedynym punktem, w którym przyjdzie nam trochę poczekać, jest wylewanie fundamentów. Od tego nie ma ucieczki – aby stworzyć fundament pod budowę domu, konieczna jest dobra pogoda i trochę czasu. Natomiast kolejne etapy możemy wykonywać w każdych warunkach, nawet zimą! A to wielkie ułatwienie w stosunku do domów murowanych czy szkieletowych.

Zalety domów z bali drewnianych

Poza wspomnianą łatwością budowania, domy z bali mają też inne zalety. Są wyjątkowo ekologiczne, a przy tym również ekonomiczne! Drewniana konstrukcja sprawia, że w codziennej eksploatacji możemy korzystać z naturalnych właściwości termoregulacyjnych drewna. Latem dom z bali przyjemnie się wychładza, zaś zimą dobrze izoluje od chłodu.

Dodatkowo, wiele osób, które wykorzystały projekty domów z bali chwali sobie specyficzny mikroklimat, jaki tworzy się wewnątrz mieszkania. Docenią go szczególnie alergicy i osoby wrażliwe na suche powietrze, bowiem bale doskonale regulują wilgotność w domu.

O czym pamiętać budując dom z bali drewnianych?

Kiedy już wybraliśmy projekt domu z bali i zabieramy się za jego budowę, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest kształt bala – może on być:

  • klasyczny – zaokrąglony od zewnątrz i płaski od wewnątrz,
  • okrągły,
  • obustronnie zaokrąglony,
  • prostokątny.

Wybór kształtu zależy w zupełności od naszego gustu i tylko nieznacznie wpływa na budowę domu. Dużo ważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła i jakość drewna. Im niższy będzie ten współczynnik, tym lepiej będzie działała naturalna izolacja i zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Natomiast na jakość drewna wpływa m.in. jego sezonowanie. Bale powinny być długo sezonowane, dzięki czemu mniej będą osiadać i pracować po zakończeniu budowy.

Naturalne osiadanie drewna a projekty domów z bali

Osiadanie budynku to kolejna bardzo ważna kwestia. O ile każdy budynek przez pewien czas po wybudowaniu pracuje, o tyle domy z bali drewnianych charakteryzują się relatywnie dużymi zmianami. Nie są one co prawda widoczne gołym okiem, ale mogą wpływać negatywnie np. na drzwi i okna. Dlatego projekty domów z bali zakładają, że okna i drzwi osadza się w specjalnych ramach, które pozwalają na swobodne pracowanie drewna, bez naruszania ich konstrukcji.

Artykuł powstał we współpracy z Extradom.pl