Czym powinien cechować się dobry dentysta dla dzieci?

Dziecko naśladuje swoich rodziców, bacznie obserwując ich zachowanie. Jeśli widzi, że czegoś się boimy lub negatywnie na coś reagujemy, będzie to powielać. Widać to chociażby na przykładzie wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podopieczny nie wie przecież, czego spodziewać się u dentysty, skoro nigdy tam nie miał okazji być. Może jednak mieć obawy z tym związane, jeżeli jego rodzice omijają szerokim łukiem lekarza i drżą na samą myśl o poddaniu się jakiemukolwiek zabiegowi. Niestety takim zachowaniem sami przyczyniamy się do tego, że pociecha i będzie wzbraniała się przed wizytą w gabinecie, nadmiernie stresowała i wręcz panikowała. Kluczową kwestią jest pielęgnowanie dobrych nawyków i znalezienie odpowiedniego stomatologa dziecięcego.

Stomatologia dziecięca bez strachu, czyli jak znaleźć odpowiedniego dentystę?

Najmłodsi są najbardziej wymagającymi pacjentami, nic nie umknie ich bystremu umysłowi i spojrzeniu. Ci świetni obserwatorzy bardzo szybko wyłapią negatywne emocje i wszelkie nieprawidłowości. Należy wobec tego uważać nie tylko na to, co się mówi w ich obecności, ale też mieć na uwadze swoje zachowanie. Jako że to właśnie w młodym wieku, kiedy wszystko jeszcze się rozwija, mogą pojawić się wady zgryzu i szereg innych problemów związanych z jamą ustną. Warto wobec tego jak najszybciej znaleźć dobrego stomatologa dziecięcego i wybrać się na pierwszą wizytę, a następnie regularnie je powtarzać. Pozwoli to uchronić się przed poważniejszymi schorzeniami. Z dzieckiem należy udać się do lekarza, zanim zacznie dziać się coś niepokojącego, aby oswoiło się ono z gabinetem bez stresu, kiedy jeszcze nie trzeba przeprowadzać żadnych nieprzyjemnych zabiegów, które mogłyby być źródłem dolegliwości bólowych. Chodzi o to, aby nie zrazić już na samym początku małego pacjenta.

Dobry stomatolog dziecięcy powinien wzbudzać zaufanie, łatwo nawiązywać kontakt z małymi pacjentami. Odpowiednie podejście to podstawa, podobnie jak profesjonalizm i doświadczenie. Liczy się umiejętność rozbawiania dziecka, pogoda ducha. Od dentysty dziecięcego należy wymagać tego, aby traktował on każdego pacjenta indywidualnie, poświęcał my wystarczająco dużo czasu. Kolejną kwestią będzie cierpliwość i zrozumienie. Trzeba pamiętać o tym, że wszystko co nowe, wzbudza w dziecku niepewność, czasami wręcz strach. Obserwuje ono, co dzieje się wokół niego i reakcje bliskich mu osób. Stomatolog powinien być osobą empatyczną, która będzie w stanie przekonać małego pacjenta o tym, że nie musi się niczego obawiać i wyjaśnić mu, co go czeka. Profesjonalista wyróżnia się stoickim spokojem, wyrozumiałością, opanowaniem i życzliwością.

Wnętrze gabinetu stomatologicznego także ma znaczenie

Cechy i podejście stomatologa dziecięcego to jedno, ale ważne są również wystrój i wyposażenie gabinetu. W pierwszej kolejności mamy styczność z poczekalnią, która musi być schludna, przytulna, bezpieczna, atrakcyjna dla małych pacjentów. Powinny czekać na nich w recepcji kolorowanki, książki, gry i zabawki. W samym gabinecie nie może być zbyt surowo – mile widziane są tapety z postaciami z bajek, kolorowy fartuch i czepek. Znaczenie będzie miało też to, czy używa się gazu rozweselającego i bezbolesnego znieczulenia komputerowego.