Czyszczenie kanałów wentylacyjnych – dlaczego jest tak ważne?

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych to ważny obowiązek każdego właściciela lub zarządcy budynku. Wynika to z jednej strony z obowiązujących przepisów – kanały wentylacyjne muszą bowiem zawsze być w pełni drożne, jak i z pragmatyki. Bakterie, grzyby, wirusy – to wszystko w zaniedbanych kanałach wentylacyjnych ma idealne warunki do rozwoju i namnażania się, a więc również do atakowania dróg oddechowych każdego, kto znajdzie się w obiekcie. Warto tego uniknąć, by pracownicy nie chorowali i mogli pracować wydajnie. Jeśli nie wiesz, dlaczego czyszczenie wentylacji jest ważne i nie masz pojęcia, jak powinno wyglądać, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych – po co to robić?

Czyszczenie wentylacji jest istotne oczywiście z wielu powodów. Pierwszym z nich są konsekwencje prawne, o których wspomnieliśmy już we wstępie. Odpowiednie rozporządzenia nakazują zarządcy obiektu regularne kontrole i utrzymywanie wentylacji w pełnej sprawności. Częstotliwość kontroli i czyszczenia w różnych obiektach jest oczywiście różna i zależna jest od rodzaju zabrudzeń, intensywności produkcji w halach przemysłowych czy gabarytów i specyfiki samych kanałów wentylacyjnych. To jednak nie wszystko i liczą się oczywiście również inne przesłanki. Duszne, wilgotne pomieszczenia nie stanowią idealnych warunków do pracy. Koncentracja i wydajność w takich przypadkach spada zdecydowanie. Jednocześnie są to idealne  warunki do rozwoju szkodliwych patogenów, które początkowo mogą doprowadzić do kataru, alergii i drobnych problemów z układem oddechowym, ale w dłuższej perspektywie mogą być przyczyną długich zwolnień lekarskich.

Jeśli to jeszcze za mało, by regularnie czyścić wentylację, to z całą pewnością nie można zapominać o ryzyku pożaru. Kurz i inne stałe drobinki, które gromadzą się w wentylacji w trakcie jej pracy mogą o siebie trzeć, wywołując iskry, co może doprowadzić do tego, że cały obiekt stanie w płomieniach. Jednocześnie niesprawna wentylacja pobiera znacznie więcej energii elektrycznej, co przyczynia się do wzrostu kosztów eksploatacji budynku.

Te powody na pewno powinny skłonić was do regularnego kontrolowania wentylacji. Jak jednak wybrać odpowiednią firmę, która wykona usługę szybko i rzetelnie? Jak powinno wyglądać czyszczenie kanałów wentylacyjnych? Kiedy zlecić czyszczenie kanałów wentylacyjnych? Dowiesz się tego z kolejnych akapitów.

Kiedy czyścić kanały wentylacyjne?

Choć nikt nie ustala twardych reguł kontroli i czyszczenia kanałów wentylacyjnych, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że dla wielu z obiektów kontrola raz do roku będzie wystarczająca. Najlepszym rozwiązaniem jednak jest oparcie się na rekomendacjach firmy, która zajmuje się takimi usługami. Podczas kontroli otrzymamy oczywiście informację, czy kanały wentylacyjne wymagają już czyszczenia, a także, kiedy należy przeprowadzić kolejną inspekcję.

W niektórych, zwłaszcza przemysłowych, choć również medycznych obiektach, kontrola kanałów wentylacyjnych, jak i ich czyszczenie, może okazać się koniecznie znacznie częściej. W przypadku pierwszego typu obiektów może być to spowodowane dużym stopniem zabrudzenia, natomiast w przypadku drugich wysokimi wymaganiami sterylności.

Istnieje ponadto szereg sygnałów, który może nas skłonić do wezwania profesjonalistów znacznie wcześniej. Jakie będą to znaki? Jednym z najłatwiejszych do zauważenia jest oczywiście zaduch, wysoka temperatura i zapach kurzu, który unosi się w powietrzu. Często o złych warunkach donoszą sami pracownicy. Jeśli nie przebywamy w obiekcie cały czas, to warto wsłuchać się w ich głos. Innym symptomem jest również głośniejsza praca całej instalacji. W obiektach przemysłowych mamy bowiem do czynienia przede wszystkim z wydajna wentylacją mechaniczną. Jeśli jednak w naszym obiekcie panuje ciągły hałas, to możemy tego nie usłyszeć. Łatwo jednak możemy zauważyć, że rosną nasze rachunki za energię elektryczną. Jeśli dzieje się tak bez zwiększenia produkcji, to istnieje spora szansa, że to właśnie zabrudzona wentylacja generuje nam większe koszty.

Jak wygląda czyszczenie kanałów wentylacyjnych?

Każde czyszczenie wentylacji rozpoczyna się oczywiście od inspekcji. W większości przypadków wykorzystuje się w tym celu roboty inspekcyjne, które są wyposażone w specjalne, czułe kamery. W przypadku węższych kanałów stosuje się kamery endoskopowe. Obraz, który jest w ten sposób uzyskany służy do oceny stopnia, jak i rodzaju zabrudzenia, a tym samym pozwala dobrać właściwą metodę czyszczenia. Jednocześnie jest on wykorzystywany do porównania efektów samego czyszczenia, ponieważ po jego przeprowadzeniu roboty inspekcyjne wpuszczane są jeszcze raz do wentylacji.

W przypadku czyszczenia stosuje się dwie główne metody, które mają wiele swoich odmian. Pierwsza z nich, czyli sucha, jest wykorzystywana znacznie częściej. Charakteryzuje się niższą ceną i szybszą realizacją. Polega ona mechanicznym szczotkowaniu krawędzi kanałów wentylacyjnych i odsysaniu oderwanych zabrudzeń. Nie zawsze jednak można tę metodę zastosować. Jeśli mamy do czynienia z tłustymi lub bardzo dużymi zabrudzeniami, to konieczne jest wykorzystanie metody mokrej. Ta metoda wymaga odpowiedniego zabezpieczenia kanałów przed wyciekami, ponieważ polega ona na wykorzystaniu specjalistycznych środków chemicznych w połączeniu z wodą pod wysokim ciśnieniem.

W niektórych przypadkach, jak na przykład w szpitalach, dochodzi jeszcze badanie jakości powietrza i dezynfekcja, która również wykorzystuje specjalistyczne środki, np. ozonowanie. W takich przypadkach niszczone są wszystkie szkodliwe patogeny, które mogłyby zagrozić zdrowiu pacjentów.

Po wszystkim przeprowadzana jest kontrola i spisywane jest protokół razem z rekomendacją eksploatacji, jak i terminem kolejnego czyszczenia.