Dlaczego warto pamiętać o myciu rąk?

Dlaczego warto pamiętać o myciu rąk?

Kto nie wiedział o tym wcześniej, na pewno usłyszał podczas trwania pandemii covid-19 – jednym z najprostszych sposobów zapobiegania zakażeniom drobnoustrojami chorobotwórczymi jest odpowiednio częste mycie rąk. Jak i kiedy należy myć ręce? Jakiego rodzaju mydła warto używać?

Kiedy należy myć ręce

Jedną z podstawowych zasad higieny jest mycie rąk przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków. Jest to szczególnie ważne w miejscach publicznych, gdzie z łatwością możemy przenieść drobnoustroje z takich powierzchni, jak ławka w szkole czy stół w restauracji, na jedzenie, a co za tym idzie – do jamy ustnej.

Ręce należy myć również bezpośrednio po powrocie do domu oraz po skorzystaniu z toalety. Wbrew obiegowej opinii, ta ostatnia uwaga dotyczy obu płci i każdorazowego skorzystania z toalety.

Jakie mydło wybrać?

Najlepszym wyborem środka do higieny rąk będzie naturalne mydło bakteriobójcze w płynie. Naturalne składniki i ekologiczna formuła są przyjazne nie tylko dla środowiska, ale również dla naszej skóry, znacznie rzadziej wywołując wysypki i podrażnienia. Naturalnym środkiem dezynfekującym, który może wchodzić w skład mydła bakteriobójczego w płynie, jest olejek eteryczny, na przykład z drzewa herbacianego.

Mydło bakteriobójcze w płynie ma jeszcze jedną przewagę nad mydłem w kostce – nie wchodzi w bezpośredni kontakt z naszą skórą. Mydło w kostce, którego dotykamy, również może przenosić na powierzchni drobnoustroje podobnie jak inne przedmioty, które często wchodzą w kontakt z dłońmi.

Technika mycia rąk

Warto również pamiętać o tym, jak skutecznie myć ręce. Nie wystarczy pocierać o siebie wnętrzem dłoni, ale nie potrzebujemy również na co dzień tak skomplikowanej techniki, jakiej wymaga się od lekarzy chirurgów.

Ważne jest, aby podczas mycia rąk starannie rozprowadzić mydło po całej powierzchni dłoni, zarówno wewnętrznej, jak i po wierzchu, między palcami i przy paznokciach. Następnie mydło należy dokładnie spłukać. Nie trzeba tego robić zbyt długo, jednak warto wyrobić w sobie nawyk dokładnego mycia dłoni.