Czym jest flebologia?

klinikaflebologii.pl - klini (16) .jpg

Flebologia jest nauką o profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu żył. Wywodzi się z języka greckiego, a dokładniej od słowa „phlebos”, które oznacza żyłę. Jest to jedna z wielodyscyplinarnych dziedzin medycyny, która na obecne czasy bardzo dynamicznie się rozwija, ze względu na duży przyrost osób, które chorują na problemy żylne.

Czym jest flebologia?

Flebologia, jak już wcześniej zostało wspomniane, to dziedzina, która obejmuje profilaktykę oraz leczenie schorzeń układu żylnego. Sama diagnostyka odbywa się poprzez nieinwazyjne badania, takie jak na przykład USG Dopplera. Ponadto lekarz flebolog przy nieinwazyjnych metodach leczniczych nakazuje pacjentowi prowadzenie zdrowego stylu życia oraz wprowadzenie odpowiedniej diety.

W sytuacji, gdy nieinwazyjne metody nie sprawdzają się u pacjenta, lekarz zajmujący się żyłami, może zadecydować o zastosowaniu odpowiedniej farmakoterapii lub przeprowadzeniu zabiegu laserowego, lub chirurgicznego.

Lekarz flebolog – kim właściwie jest?

Flebolog to lekarz zajmujący się żyłami, a dokładniej dolegliwościami, takimi jak zakrzepica, żylaki czy pajączki naczyniowe. Flebolog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia medyczne, a następnie podjęła się specjalizacji z aniologii, czyli specjalizacji, która obejmuje leczenie chorób układu naczyniowego.

Lekarz flebolog bardzo często jest specjalistą z zakresu innych dziedzin nauk medycznych, takich jak chirurgia ogólna, dermatochirurgia, radiologia, czy urologia. Specjalista ten powinien wykazywać się określoną wiedzą i doświadczeniem z zakresu profilaktyki niewydolności żylnej i chorób, które są z nią związane.

Kiedy warto udać się do lekarza flebologa?

Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, a ich praca opiera się głównie na siedzeniu przy biurku, powinny przywiązywać większą wagę do problemów układu żylnego. Do flebologa należy zgłosić się w szczególności, gdy w organizmie zachodzą niepokojące procesy, takie jak opuchlizna nóg oraz stóp, uczucie ciężkości w nogach, a także pojawienie się czerwonych lub fioletowych pajączków.

Do flebologa powinny udać się również osoby, które mają duże skłonności do pojawiania się siniaków, a także w sytuacji, gdy osoba skarży się na częste skurcze łydek. Wszystkie wyżej wymienione przyczyny mogą mieć związek z problemami układu żylnego.