Jak wygląda kasacja pojazdów?

Jak wygląda kasacja pojazdów?

Kasacja pojazdów to proces, który polega na całkowitym złomowaniu samochodów, całkowicie nie nadających się do dalszego użytkowania. Odbywa się ona w legalnie działających stacjach demontażu, które mają pozwolenie na prowadzenie działalności tego typu. Kasacja w większości przypadków jest bezpłatna, a stacje te utrzymują się ze sprzedaży części.

Kiedy auto nadaje się do kasacji?

Ponieważ nie ma regulacji prawnych, które dotyczą kasacji pojazdów, można oddać do złomowania każdy samochód, bez względu na jego stan techniczny. Należy jednak pamiętać, że samo złomowanie nie przyniesie konkretnych zysków, ponieważ klient może liczyć jedynie na drobną rekompensatę za wymontowane części.Utylizacja dotyczy tych pojazdów, które zostały całkowicie uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, niedopuszczonych do ruchu, spalonych, rozbitych, które nie nadają się do dalszej eksploatacji lub ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą i samochód nie nadaje się do naprawy lub jej koszt będzie nieopłacalny.

Kasacja pojazdów Kraków – krok po kroku

Aby w sposób legalny złomować auto, należy zebrać potrzebne dokumenty, takie jak oświadczenie o szkodzie od ubezpieczyciela lub potwierdzenie, że auto jest w złym stanie technicznym. Następnie trzeba oddać się do wybranej stacji demontażu pojazdów i ustalić warunki i termin oddania uszkodzonego pojazdu. Potem należy odebrać zaświadczenie potwierdzające złomowanie pojazdu, wyrejestrować auto w Wydziale Komunikacji, do 30 dni od kasacji. Kolejnym krokiem będzie powiadomienie ubezpieczyciela o zezłomowaniu pojazdu i jego wyrejestrowaniu. Można również spróbować odzyskać niewykorzystaną składkę OC.

Jakie dokumenty będą potrzebne, aby zezłomować auto?

Jeśli chodzi o miejsca, w których możliwa jest legalna Kasacja pojazdów Kraków ma kilka stacji, które mają pozwolenie na prowadzenie działalności tego typu. Udając się w takie miejsce należy mieć dowód osobisty i rejestracyjny, kartę pojazdu, tablicę rejestracyjną, umowę kupna pojazdu, pozwolenie od współwłaściciela, jeśli jest oraz numer VIN.