Klasyczne zegarki męskie – czym się kierować przy wyborze?

Mężczyźni dzielą się na tych, którzy chcą lub muszą prezentować się elegancko oraz na tych, do których bardziej pasuje sportowy, swobodny styl. Ta druga grupa wybiera zatem przede wszystkim wygodne dodatki (w tym zegarki) lub w ogóle nie nosi żadnych ozdób. Ta pierwsza zaś grupa mężczyzn poszukuje dla siebie klasycznego, stylowego zegarka – który jest ważnym dopełnieniem reszty stylizacji i może albo dodać jej szyku, albo też zupełnie ją zepsuć. Czym się więc kierować przy wyborze zegarka męskiego, by zachował swój klasyczny wygląd, a jednocześnie był odpowiednio wygodny i funkcjonalny?

Dlaczego stawiać na klasykę?

Wielu mężczyzn nie rozumie dlaczego mieliby kupować klasycznie wyglądające zegarki. Są i tacy, którzy nie pojmują po co w ogóle mieliby nosić zegarek – przecież mają komórkę, więc wiedzą która godzina! Tymczasem zegarek jest elementem, który dodaje mężczyźnie charakteru. Tak jak kobiety (choć też nie wszystkie) noszą kolczyki, wisiorki, bransoletki, pierścionki – tak mężczyźni mogą nosić spinkę do krawata, spinki do mankietów oraz właśnie zegarki. Po tych dodatkach można rozpoznać naprawdę eleganckiego dżentelmena – o ile wybierze właściwe egzemplarze. Na klasykę niektórzy stawiać muszą, a inni wolą. Wiadomo że pracownik wielkiej korporacji, którego w firmie obowiązuje odpowiedni dress code nie będzie do garnituru dobierał sportowego zegarka – a przynajmniej nie powinien. Po doborze takich elementów można rozpoznać klasę i gust danego człowieka i należy pamiętać, że takie rzeczy nie umkną uwadze ani kobietom, ani innym mężczyznom. Wszędzie gdzie istotne jest pierwsze wrażenie warto zadbać o dobrej jakości zegarek. Klasyczny – żeby pasował do reszty stylizacji i wskazywał na zajmowane stanowisko czy podejście do życia.

Klasyczny – czyli jaki?

Istotna jest definicja klasyki – jak ją rozumieć biorąc pod uwagę zegarki? Klasyczny zegarek inaczej zwany jest garniturowcem – to taki model, który świetnie pasuje właśnie do garnituru, koszuli, eleganckiej stylizacji. Oczywiście, będzie równie dobrze wyglądał ubrany przez człowieka, który ma na sobie dżinsy i T-shirt – jest to bowiem rzecz uniwersalna, która nie wyróżnia się niczym na tyle, żeby zdominować stylizację. Dodaje klasy, jest wyrazista – ale nie jest przesadzona. Zegarek uznawany za klasyczny musi się odznaczać następującymi cechami:

  • być na tyle płaski, żeby mieścić się pod mankietem koszuli
  • być możliwie jak najbardziej prosty (im mniej dodatków, tym bardziej klasyczny i elegancki jest dany zegarek)
  • mieć w miarę prostą, klasyczną tarczę (najlepiej by był na niej tylko czasomierz i ewentualnie kalendarz)
  • być utrzymany w ciemniejszej, standardowej i uniwersalnej tonacji, która jest uznawana za bardziej elegancką (w przeciwnym wypadku ten dodatek nie pasowałby do eleganckich garniturów)
  • nie być zbyt duży, żeby nie wystawać spod mankietów koszuli czy rękawa od garnituru.

Klasyka wymaga jakości?

Jeśli zegarek ma być klasyczny – czyli pozbawiony dodatkowych „bajerów” – należy zainwestować w produkt wysokiej jakości. Taki, który samym swoim wyglądem będzie świadczył o swoim właścicielu i o tym, jak bardzo się na niego wykosztował. Nie trzeba kupować zegarka za przeszło tysiąc złotych, żeby znakomicie prezentował się na ręce, zachwycał i wyróżniał się w pozytywny sposób. Nie można jednak inwestować w rzeczy zbyt tanie, które posiadają niedociągnięcia produkcyjne i są słabej jakości – to po prostu widać. Mężczyzna w choćby najlepiej skrojonym garniturze znanej marki z zegarkiem na ręce, który wygląda jak kupiony za 20 złotych nie będzie prezentował się dobrze – cały jego czar pryśnie. Należy więc pamiętać, że skoro inwestujemy w zegarek klasyczny, to musi on być odpowiedniej jakości – zadbany, stylowy, dobrze wykonany, odpowiednio się prezentujący… Warto zainwestować na przykład w klasyczne zegarki Giacomo Design, które nie kosztują wiele, a wyglądają naprawdę obłędnie! Pasują przy tym do garnituru – są nowoczesne i klasyczne jednocześnie.