Jednym z najważniejszych układów w organizmie każdego człowieka jest układ moczowy. Równocześnie to właśnie on bardzo często zaczyna po prostu zawodzić, przyczynia się do częstych wizyt u lekarza specjalisty. Problemom tym zwykle towarzyszy ból, który jest symptomem zakażenia układu moczowego lub kamicy nerkowej. Co warto wiedzieć na temat tych przypadłości?
Ból nerek kontra zakażenie układu moczowego
Tak naprawdę istnieje kilka rodzajów zakażenia układu moczowego, każde z nich może objawiać się mniej lub bardziej nasilonym bólem nerek. Wśród takich przypadłości jest między innymi objawowe zakażenie układu moczowego.
Ból nerek może się pojawiać podczas oddawania moczu albo w okolicy nadłonowej, nierzadko towarzyszy mu częstomocz (zarówno w dzień, jak i w nocy). Bardzo możliwe, że jest on wówczas związany z zakażeniem dolnego odcinka układu moczowego.
Natomiast, kiedy taki dyskomfort występuje okolicy w lędźwiowej lub nadłonowej, a do tego pojawiają się nudności i wymioty oraz gorączka z dreszczami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że chodzi o zakażenie górnego odcinka układu moczowego.
Oprócz tego warto wiedzieć, że nie zawsze problem sygnalizowany jest przez występujące objawy. Wtedy przypadłość taka określona jest jako bakteriuria. Jedynie podczas analizy moczu można stwierdzić, że znajduje się w nim zbyt duża ilość bakterii.
Kamica nerkowa – nierozpuszczalne złogi w drogach moczowych
Kiedy dochodzi do wytrącania się nadmiernej ilości substancji chemicznych obecnych w moczu, wówczas powstają nierozpuszczalne złogi, które popularnie określamy jako kamienie nerkowe.
To również może wywoływać dyskomfort, zwłaszcza wtedy, kiedy złogi przedostają się z miedniczki nerkowej i wędrują w dół wąskim moczowodem. Przy takiej przypadłości może wystąpić silny ból w okolicy lędźwiowej, określany jako kolka nerwowa.
Epidemiologia – ciebie również dotyczy?
Zakażenie dróg moczowych to problem, który dotyka niemal wszystkie kobiety. Zazwyczaj chorują na to co najmniej raz, natomiast około 20 proc. zmaga się z tą przypadłością wielokrotnie. Najczęściej chorują kobiety, które są aktywne seksualnie, dochodzi do tego 50 razy częściej niż w przypadku mężczyzn.
Dodatkowo wynika to z tego, że kobiety mają o wiele krótszą cewkę moczową niż mężczyźni. W efekcie bakterie łatwiej wnikają wzdłuż cewki moczowej. Poza tym do powstania problemu przyczyniają się żeńskie hormony, od których uzależniony jest stan błony śluzowej układu moczowego.