Kudzu – co to za roślina i jakie ma właściwości lecznicze?

Kudzu – co to za roślina i jakie ma właściwości lecznicze?

Cenne substancje aktywne znajdujące się w kudzu pomagają w różnych dolegliwościach. Czym dokładne jest ta roślina? Jakie wykazuje ona działanie prozdrowotne?

Czym jest kudzu?

Opornik łatkowaty, określany również jako kudzu (Pueraria montana) jest rośliną wywodzącą się z krajów azjatyckich, gdzie jest ona używana w tradycyjnej medycynie naturalnej.

Szczególne zastosowanie posiada korzeń kudzu, który jest źródłem wielu substancji aktywnych. Jest on bulwiasty, podłużny i ma charakterystyczną prążkowaną powierzchnię.

Jakie substancje aktywne zawiera korzeń kudzu?

W przypadku rośliny Kudzu właściwości wynikają z posiadanych przez jej korzeń izoflawonoidów.

Do izoflawonów w kudzu zaliczane są między innymi daidzinia i daidzeinia, które mają największy potencjał prozdrowotny. Również cennym związkiem jest pueraryna.

Kiedy warto stosować kudzu?

Stosowanie korzenia kudzu może być wskazane w wielu przypadkach. Kiedy najczęściej zaleca się jego zażywanie?

Przede wszystkim korzeń kudzu naturalnie pozwala na walkę z nałogami. Umożliwia on zmniejszenie przyjmowanego przez organizm alkoholu, co sprawia, że jest on pomocny w leczeniu uzależnienia alkoholowego.

Również korzeń ten wspomaga działanie układu krążeniowego. Pomaga w redukcji ilości cholesterolu, reguluje ciśnienie tętnicze krwi i również zmniejsza ryzyko chorób tego układu, w tym zawałów, udarów, choroby niedokrwiennej serca.

Kudzu może pomóc również kobietom w trakcie menopauzy. Pozwala on na złagodzenie niektórych z jej objawów, na przykład bólów i zawrotów głowy, uderzeń gorąca. Również zmniejsza ryzyko osteoporozy, które zwiększa się po menopauzie.

Ponadto kudzu można stosować w celu wsparcia metabolizmu cukru, aby ustabilizować jego poziom we krwi. To powoduje, że pomaga on obniżyć ryzyko hiperglikemii – zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi.

W jaki sposób można zażywać korzeń kudzu?

Tego rodzaju produkt może być wykorzystywany na parę sposobów. Jak zażywać kudzu?

W medycynie naturalnej wykorzystuje się suszony korzeń cięty na kawałki, z którego przygotowuje się napar. Wygodniejszym sposobem jest natomiast zażywanie go w formie suplementów diety.

Suplementy z kudzu są dostępne głównie w formie kapsułek, które w składzie zawierają ekstrakt z tej rośliny.