Czym się kierować podczas wyboru obuwia górskiego?

Obuwie to podstawa w pokonywaniu kolejnych kilometrów na górskim szlaku. Profesjonalne buty trekkingowe zapewniają komfort, stabilność i znakomitą przyczepność. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, a każdy z nich charakteryzuje się czymś innym – jak wybrać ten najlepszy, który posłuży nam przez lata? Podpowiadamy, czym warto kierować się podczas wyboru obuwia górskiego!

Charakter naszej wyprawy

Podczas wyboru odpowiedniego obuwia, musimy zastanowić się nad tym, na jakim podłożu zamierzamy z nich korzystać. To niezwykle istotne kryterium ze względu na to, że zupełnie inne obuwie sprawdzi się na niewielkim wzniesieniu, a inne na wysokich szczytach. Jeśli zależy nam na tym, aby zakupione przez nas obuwie sprawdziło się także w lesie lub poza miastem, wybierzmy nieco niższe buty górskie sięgające do kostki. Wysoka cholewka przeznaczona jest na bardziej wymagające wyprawy, w trakcie których nietrudno o upadek lub skręconą kostkę. Ze względu na dobrą amortyzację i stabilizację, obuwie z wysoką cholewką szczególnie sprawdzi się w trakcie wędrówki po wysokich pasmach górskich.

Pogoda za oknem

Wybierając właściwe obuwie górskie, musimy wziąć pod uwagę panującą za oknem pogodę oraz porę roku. Latem szczególnie sprawdzą się buty wyposażone w przewiewną membranę, która zagwarantuje nam właściwe odprowadzanie wilgoci i cyrkulację powietrza. Jedną z możliwości jest także obuwie wyposażone w specjalne wstawki z siateczki lub dziurek. Zimą powinniśmy postawić na solidne obuwie ze sztywną i grubą podeszwą, które zapewni nam właściwą ochronę termiczną i antypoślizgową.

Materiał wykonania

Nowoczesna technologia oferuje nam obuwie z membraną. Co to takiego? Jest to specjalistyczna struktura, która odprowadza wilgoć, ale chroni równocześnie przed przemoknięciem w trakcie deszczu. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze obuwie sprawdziło się w każdych warunkach, wybierzmy model z membraną o wysokim stopniu wodoodporności, który ochroni nasze stopy przed szybkim przemoczeniem.

Wybór odpowiedniego obuwia górskiego to dość trudny proces, który wymaga od nas zgłębienia podstawowej wiedzy na ten temat i zastanowienia się nad dokładnym przeznaczeniem obuwia. Na szczęście teraz już wiesz, czym kierować się podczas wyboru idealnego modelu i możesz śmiało ruszać na szlak!