Kompresy niejałowe – ogólnie

sklep salva (20).jpg

Opatrunki wykonuje się przy pomocy gazy. Wszyscy zdają sobie doskonale z tego sprawę. Trzeba jednak wiedzieć, że do wyboru są dwa rodzaje gazy – jałowa i niejałowa. Znajomość takich tematów, pomoże dobrze wykonać nie tylko opatrunek, ale także dobrze wykorzystać niejałowy kompres.

Kompresy niejałowe – co to jest?

Jest to ten rodzaj gazy, który NIE jest sterylny. Dlatego ich użytkowanie przy otwartych ranach nie jest polecane, ze względu na wysokie ryzyko zakażenia. Przeznaczone są one do celów higienicznych, gospodarczych lub spożywczych. Ich zakup nie stanowi trudności, ponieważ można je otrzymać w aptekach, jak również w specjalnych hurtowniach medycznych.

Gaza jałowa vs.niejałowa

Aby lepiej zrozumieć znaczenie obydwu grup produktowych, należy powiedzieć także kilka słów o gazach jałowych. Różnią się one tym, że jałowy kompres można śmiało wykorzystywać podczas opatrywania ran, jakie powstały na skutek uszkodzeń mechanicznych. Jest to możliwe dzięki temu, że jałowa=sterylna. Nie ma obaw, że dojdzie do jakiegoś zakażenia. Co więcej, kompres jałowy – w przeciwieństwie do gazy niejałowej – może być położony bezpośrednio na ranę. Teraz już każda osoba będzie wiedziała jak ma podejść do opatrywania ran. Zwracając przede wszystkim uwagę na to, z jaką gazą mają dokładnie do czynienia.

Wykorzystanie kompresów niejałowych

Kompresy niejałowe można wykorzystać praktycznie wszędzie. Mowa tu m.in. o placówkach medycznych (z wyłączeniem wykonywania opatrunków), ale także w firmach. Świetnie będą sprawdzać się w salonach kosmetycznych, gdzie także trzeba dbać nie tylko o czystość, ale także o higienę. Kompresy niejałowe często są także wykorzystywane w domach. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z pacjentami leżącymi. Przy pomocy gazy niejałowej można obmyć ciało, dbając o prawidłowy poziom higieny.Decydując się na samodzielny zakup kompresów niejałowych, należy sprawdzić, czy ma się do czynienia z produktami, jakie spełniają odpowiednie normy, dopuszczające je do użytku. Może i nie można używać ich bezpośrednio na rany. Nie oznacza to jednak tego, że nie należy i tak zadbać o bezpieczeństwo. To dlatego niejałowe kompresy powinno kupować się zawsze w punktach medycznych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Kompresy niejałowe.