Czy warto samodzielnie wykonać cyklinowanie podłogi?

Zarówno drewniane schody, jak i podłogi wykonane z tego materiału, są doskonałą ozdobą wielu domów i mieszkań. Drewno jest materiałem ponadczasowym, dzięki czemu pasuje do każdej aranżacji, jest niezwykle trwałe oraz wprowadza pewną atmosferę ciepła. Jednak musimy wiedzieć o tym, że nawet drewno najwyższej jakości po pewnym czasie może ulegać zniszczeniu.

Zarówno drewniane schody, jak i podłogi wykonane z tego materiału, są doskonałą ozdobą wielu domów i mieszkań. Drewno jest materiałem ponadczasowym, dzięki czemu pasuje do każdej aranżacji, jest niezwykle trwałe oraz wprowadza pewną atmosferę ciepła. Jednak musimy wiedzieć o tym, że nawet drewno najwyższej jakości po pewnym czasie może ulegać zniszczeniu. W wyniku eksploatacji dochodzi do starcia wierzchniej warstwy powłoki zabezpieczającej, przez co w surowiec na naszej posadzce staje się bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia i zniszczenia. Jednak na szczęście drewno możemy dość łatwo odnowić. W tym celu koniecznie należy przeprowadzić cyklinowanie. Czy zabieg ten możemy wykonać samodzielnie? Tego dowiecie się z dalszej części naszego tekstu.

Co należy wiedzieć o cyklinowaniu?

Ten popularny zabieg renowacyjny, czyli cyklinowanie polega na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy zabezpieczającej naszą drewnianą posadzkę i jednocześnie usunięciu ewentualnych zniszczeń. Oznacza to więc, że pozbywamy się starych powłok lakierniczych, a także wierzchniej warstwy drewna kropka by renowacja podłogi była możliwa, potrzebna jest nam cykliniarka, czyli specjalna maszyna. Jest ona wyposażona w odpowiednie tarcze ścierny, a także pamiętajmy, by wybierać papier o odpowiedniej granulacji. Oczywiście w miejscach trudno dostępnych potrzebna nam będzie szlifierka bardziej specjalistyczna. Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że samodzielnie wykonywane cyklinowanie podłogi to naprawdę ciężka praca, która wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Oczywiście próby podejmowane w tym zakresie, kiedy chcemy wykonać cyklinowanie ręcznie przy użyciu papieru ściernego, nie przyniosą takiego rezultatu, jak skorzystanie z maszyny profesjonalnej.

Czujemy się zobowiązani wspomnieć, że tak naprawdę sam proces cyklinowania przeprowadza się raz na kilkanaście lat, lub nawet w kilkadziesiąt lat. Wszystko zależy od stopnia eksploatacji drewnianej posadzki, a także stopnia zniszczeń. Dodatkowo istotne jest to, że jeżeli w sposób regularny będziemy dbać o naszą podłogę i cyklinować ją wtedy, kiedy tego wymaga, zwiększymy jej odporność i trwałość, a także zadbamy o jej wyśmienity wygląd.

Cyklinowanie będzie możliwe tylko i wyłącznie na posadzkach drewnianych. dlatego też z powodzeniem możemy dokonać nowacji mozaiki, parkietów, podłóg drewnianych, a także niejednokrotnie możliwe to będzie w przypadku niektórych rodzajów paneli podłogowych. w sytuacji, kiedy podłoga nie jest zbyt zniszczona, albo nie wymaga odpowiedniego uzupełnienia czy wymiany klepek, sam zabieg przeprowadza się często jednokrotnie. Wtedy też pozostaje nam nałożyć odpowiedni preparat zabezpieczający i cieszyć się odnowioną podłogą  przez długie lata. Oczywiście w sytuacji, kiedy podłoga jest mocno zniszczona, jednorazowe cyklinowanie będzie tutaj niewystarczające. Wtedy też proces powtarza się dwa razy lub nawet trzy razy. Dopiero później możemy nałożyć wybraną przez nas warstwą ochronną.

Czy samodzielne cyklinowanie to dobry pomysł?

Samodzielnie wykonane cyklinowanie naszego parkietu lub innej podłogi drewnianej nie jest procesem skomplikowanym. Powinniśmy po prostu stosować się do instrukcji obsługi naszej maszyny, ale także warto posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu szlifowania i pielęgnacji drewna. Wtedy z pewnością uda nam się osiągnąć zadowalający efekt. jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że samo wypożyczenie maszyny również kosztuje. Osobiście uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie renowacji naszej drewnianej posadzki profesjonalistom. Wtedy zabieg zostanie przeprowadzony szybko i sprawnie. Tym samym będziemy mieli pewność, że nie dojdzie tutaj do różnego rodzaju błędów, niewłaściwego prowadzenia maszynę, czy także doboru nieodpowiednich preparatów zabezpieczających nasza drewno. Naturalnie cyklinowanie wymaga również odpowiedniego przygotowania. W tym celu konieczne będzie opuszczenie mieszkania na kilka dni, a także opróżnienie wszystkich pomieszczeń. Przyjmuje się, że czas prowadzonych renowacji w mieszkaniu o powierzchni około 65 m to 4 dni. Jednak wszystko zależy od okoliczności oraz stopnia uszkodzenia posadzki.