Czy zdrowe odchudzanie jest możliwe?

Piękna figura i zadbane ciało to ówcześnie nie tylko marzenie młodych kobiet ale również – mężczyzn w każym wieku. Nie zawsze jednak dążenie do nienagannej sylwetki jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Niektórzy z nas długie lata zmagają się z otyłością i nadwagą, które nie zawsze są skutkiem spożywania fast foodów czy słodyczy, ale są częstą odpowiedzią organizmu na wiele chorób. Restrykcyjne diety, czy głodówki są sposobami, które pomagają na zrzucenie zbędnych kilogramów w stosunkowo krótkim czasie ale nie jest to opcja, która pozytywnie wpływa na nasz organizm. Długotrwałe głodówki prowadzą bowiem do wyniszczania się organizmu. Co więc zrobić, jeśli marzymy o diecie, która pomoże nam jednocześnie zgubić zbędne kilogramy, a tym samym nie wpłynie negatywnie na nasz organizm?

Zdrowe odchudzanie – mit czy fakt?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy istnieje takie określenie, jak zdrowe odchudzanie. Faktem jest bowiem, że ówcześnie ciężko jest dobrać dietę dostosowaną do naszych gustów kulinarnych, a jednocześnia taką, która będzie syta i smaczna. Chcąc w zdrowy i zbilansowany sposób zadbać o lepszą figurę warto rozpoczynać od na pozór niewielkich, a w rzeczywistości – dużych dla naszego organizmu zmian. Wiadomym jest, że osoby, które ubóstwiają jedzenie „śmieciowe” i słodkie, gazowane napoje nie zrezygnują nagle ze wszystkiego co lubią. Warto więc odstawiać pewne produkty stopniowo. W celu tym warto założyć notes motywacyjny, w którym będziemy skrzętnie notować „cele” na kolejny dzień, tydzień, czy miesiąc. W początkowych fazach walki o piękną figurę lepiej stawiać sobie krótkotrwałe cele – odstawienie napojów słodzonych na okres tygodnia, czy omijanie ulubionego lokalu z fast foodami przez okres 2 tygodni.

Z czego warto zrezygnować na diecie?

Chcąc rozpocząć dietę, która przyniesie nie tylko świetne rezultaty ale również pozwoli na zadbanie o lepsze zdrowie warto pamiętać o tym, że istnieją pewne grupy produktów wysoko kalorycznych, które nie tylko wpływają na odkładanie się tkanki tłuszczowej ale również – zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym miazdżycy czy zawału mięśnia sercowego. Warto więc wziąć pod uwagę, że odstawienie pewnych produktów to przede wszystkim krok w lepszą, wolną od wielu chorób przyszłość. Powinniśmy unikać spożywania produktów, które zawierają tak zwane puste kalorie – czyli przekąsek i słodyczy, które nie dostarczają do naszego organizmu niczego, poza cukrami i tłuszczem. Warto odstawić również napoje słodzone – w szczególności gazowane, które nie są zwolennikiem zdrowego żywienia. Zrezygnować należy również ze smażonych mięs – olej roślinny najlepiej zastąpić zdrową oliwą z oliwek czy olejem kokosowym, zawierającym ogromne pokłady minerałów.