PKS Konin – poziom obsługi pasażera

PKS Konin – poziom obsługi pasażera

Poniższy tekst nie będzie oceną działalności PKS-u w Koninie. Nie to jest jego zadaniem. Celem tego wpisu jest raczej zdefiniowanie, czym jest PKS i jakie stoją przed nim szanse i zagrożenia. Bo faktem jest, że w obecnych czasach takie podmioty muszą w sposobie prowadzenia swojej działalności bardzo dużo zmienić.

Czy PKS w Koninie ma sens?

I tu od razu odpowiedź: tak, jak najbardziej. Pomimo rosnącej liczby samochodów osobowych, duże podmioty zajmujące się transportem pasażerów również mają swoje miejsce w tym środowisku. Oferują one to, czego nigdy nie będą w stanie zapewnić małe firmy posiadające np. busy, czyli duże możliwości przewozowe.

Poza tym trzeba pamiętać, że PKS Konin to cała gama różnych autobusów, które dostosowane są do obsługi bardzo zróżnicowanych linii. W skład floty przewoźnika wchodzą m.in. pojazdy do obsługi zwykłych połączeń miejskich, a także duże, turystyczne autokary realizujące dalekobieżne trasy.

Udogodnienia

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu PKS nie był utożsamiany z wysoką jakością połączeń. Zresztą nie o to w tym wszystkim chodziło. Z reguły każdy PKS – w tym również PKS Konin – skupiał się na obsłudze połączeń do lokalnych zakładów przemysłowych. Dziś jednak sytuacja wygląda inaczej.

Dziś PKS w Koninie działa według zupełnie innych standardów. Podmiot ten skupia się głównie na tym, aby realizować połączenia z uwzględnieniem potrzeb pasażerów. I właśnie dlatego we flocie przewoźnika pojawiło się sporo autobusów o znacznie wyższym standardzie.

Pytania o przyszłość

Czy taka właśnie strategia przynosi realne korzyści? PKS Konin jest żywym przykładem tego, że warto odczytywać znaki czasu i to również w branży transportowej. Dzięki temu korzystnie wpływa ona na swój wizerunek, tworząc wokół siebie nimb rzetelnego przewoźnika.

Konin jest jednym z niewielu stosunkowo niewielkich miast w Polsce, gdzie „stary, dobry PKS” ma się naprawdę dobrze. Owszem, również i tam można by dostrzec kilka różnych nieprawidłowości, ale podjęte zmiany i tak bardzo dobrze świadczą o przewoźniku.