Piec jedno- i dwufunkcyjny. Czym się różnią i jak wybrać najlepszy dla siebie?

Gdy kupujemy nowe mieszkanie lub budujemy dom, stajemy przed wieloma trudnymi, ważnymi wyborami. Jednym z nich jest wybór właściwego systemu ogrzewania, który nie tylko zapewni nam ciepło i wynikający z niego komfort, ale również będzie bezpieczny, funkcjonalny i maksymalnie wydajny. Czym różni się piec gazowy dwufunkcyjny od jednofunkcyjnego? Jak dobrać odpowiedni do swojego domu?

Piec jednofunkcyjny i dwufunkcyjny – jaka jest różnica?

W skrócie – piec gazowy jednofunkcyjny nie ma możliwości samodzielnego przygotowywania ciepłej wody użytkowej, gdyż nie posiada przeznaczonego do tego wymiennika ciepła. Należy więc zainstalować do niego specjalny podgrzewacz pojemnościowy, tj. zasobnik na wodę, z takim właśnie wymiennikiem.

Jeśli chodzi o piec gazowy dwufunkcyjny, posiada on wbudowany zasobnik, dzięki czemu ma możliwość przepływowego podgrzewania wody. Proces ten odbywa się tuż po odkręceniu kranu z ciepłą wodą. Piec gazowy dwufunkcyjny to dobre rozwiązanie do mieszkania lub miejsc o niedużej instalacji ciepłej wody. Nie jest to najlepszy wybór do domu z kilkoma łazienkami, ale świetnie sprawdzi się w niewielkich lokalach, w których miejsce jest ograniczone, co nie pozwala na zainstalowanie zasobnika pojemnościowego.

Jak dobrać optymalny piec gazowy dwufunkcyjny?

Piec gazowy dwufunkcyjny zajmuje znacznie mniej miejsca niż jego odpowiednik jednofunkcyjny, co jest jego niekwestionowaną zaletą. Wygospodarowanie miejsca na zamontowanie takiego urządzenia nie jest zbyt problematyczne i jest możliwe w niemalże każdych warunkach

Dwufunkcyjny piec doskonale sprawdzi się w miejscach, w których instalacja c.w.u. będzie nieduża – mowa tu np. o łazience ze standardowym natryskiem i kuchni. Taki piec nie sprawdzi się jednak, gdy posiadamy dużą wannę – ilość ciepłej wody będzie po prostu niewystarczająca. Sytuacja przedstawia się podobnie w przypadku rozbudowanego panelu prysznicowego.

Reasumując, piec gazowy dwufunkcyjny to korzystne rozwiązanie, które jest znacznie tańszą opcją o łatwiejszym procesie montażu niż piec gazowy jednofunkcyjny. Zajmuje on również mniej miejsca, a więc znalezienie dla niego lokacji nie stanowi problemu nawet, gdy dysponujemy niewielkim metrażem.

Koszty instalacji pieca gazowego dwufunkcyjnego

Na decyzję o montażu tego rodzaju pieca lub rezygnacji z takiego przedsięwzięcia bez wątpienia może wpłynąć koszt takiego działania. Dwufunkcyjny piec może kosztować nawet około 3000 zł mniej niż odpowiednik jednofunkcyjny. Jeżeli nie zależy nam na dużej ilości ciepłej wody, taka opcja będzie dobrym wyborem. Montaż pieca dwufunkcyjnego jest stosunkowo prosty, co jest kolejną zaletą.

Cena solidnego pieca gazowego dwufunkcyjnego wynosi średnio około 4500 zł. Zdarzają się również droższe produkty, oscylujące nawet w granicach 8000 zł. Należy po prostu wybrać model, który spełni nasze oczekiwania i zawiera wszystkie niezbędne funkcje. Wiele wątpliwości mogą rozwiać specjaliści, którzy na co dzień mają do czynienia z tego typu instalacjami.