Jakie są rodzaje tokarek?

Jakie są rodzaje tokarek?

Nowoczesne tokarki to wyspecjalizowane urządzenia, które zaprojektowane są do wykonywania konkretnych prac. Nowy sprzęt należy dopasować nie tylko do sposobu obróbki, ale również do obrabianego materiału. Osoby, które nie wiedzą jaką tokarkę wybrać powinny skorzystać z fachowego doradztwa odpowiedniego specjalisty.

Jakie są najpopularniejsze tokarki dostępne na rynku?

W warsztatach największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście tokarki kłowe. W ich konkretnym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę właśnie na rozstaw kłów oraz na maksymalne średnice toczenia nad łożem. W dużej mierze to właśnie od tego parametru zależy, jak duży przedmiot można obrabiać.

Tokarka kłowa doskonale nadaje się nie tylko do toczenia zewnętrznego i wewnętrznego, ale również do wiercenia i rozwiercania. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby tokarkę wykorzystać do frezowania i szlifowania. Producenci oferują wysokiej jakości tokarki nie tylko dla profesjonalistów, ale również dla amatorów.

Rodzaje tokarek które warto poznać

Większość firm inwestuje w tokarki uniwersalne, które jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do bardzo szerokiego zastosowania. Tokarki uniwersalne nadają się do toczenia zgrubnego i precyzyjnego. Obrabiać można nie tylko przedmioty z metalu, ale również z drewna i tworzywa sztucznego.

W warsztatach spotkać można również tokarki stołowe, które umożliwiają bardzo precyzyjne toczenie. Tego typu urządzenia wykorzystywane są na szeroką skalę w wymagającym przemyśle zegarmistrzowskim i optycznym. Warto wspomnieć jednak o tym, że po tokarki stołowe sięgają również tokarze amatorzy.

Jeżeli w pierwszej kolejności zależy nam na dużej precyzji, to najlepiej postawić na tokarki precyzyjne. Godne uwagi są przede wszystkim modele wyposażone w diamentowe noże, które oparte są na sztywnej budowie.

Tokarki dla wymagających użytkowników

Wielu producentów ma w swojej ofercie sprzedażowej tokarki produkcyjne, które przeważnie mają zautomatyzowany cykl produkcji. Urządzenia tego typu wyróżniają się nie tylko zwiększoną mocą napędową, ale również dodatkowym wyposażeniem.

Godna uwagi jest także ciężka tokarka, która jak sama nazwa wskazuje służy do obróbki przedmiotów o wadze nawet kilkudziesięciu ton. Urządzenia tego typu wbrew pozorom można wykorzystać nie tylko do obróbki zgrubnej, ale również do obróbki precyzyjnej.

Tokarki znajdziesz w ofercie TOP Poręba