Dlaczego echo serca płodu jest ważnym badaniem?

Dlaczego echo serca płodu jest ważnym badaniem?

Echo serca płodu jest niczym innym jak pewną odmianą badania USG, tyle że przeprowadzona wyłącznie na serduszku dziecka. Odgrywa ono kluczową rolę w diagnostyce licznych wad genetycznych, albowiem pozwala wykrywać ich pierwsze symptomy na wczesnych etapach rozwoju.

Istota diagnostyki

Rodzice muszą być świadomi tego, że czasami takich wad genetycznych nie da się uniknąć, a niestety występują one mniej więcej u jednego na sto noworodków. Świadomość ryzyka wystąpienia tych wad pozwala się jednak do nich dobrze przygotować.

Niektóre wady wymuszają konieczność przeprowadzenia skomplikowanych operacji tuż po narodzinach dziecka. Zabiegi planowane są w oparciu o wykonywane wcześniej badania diagnostyczne.

Wczesne wykrywanie wad

Więcej na temat istoty ogólnej diagnostyki można poczytać na stronie www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia. Najważniejsze jest jednak przekonanie rodziców do tego, że badania diagnostyczne są czymś dobrym i dla nich, i dla ich nienarodzonych jeszcze dzieci.

Prawidłowo przeprowadzona echokardiografia pozwala wykryć nawet do 90% wad wrodzonych związanych z układem krążenia. A im szybciej te wady zostaną rozpoznane, tym wcześniej będzie można wdrożyć odpowiedni plan dążący do ich usunięcia.

Bezpieczeństwo technologii

Stosowane współcześnie techniki medyczne doprowadzają do tego, że badania USG są całkowicie bezbolesne. Ponadto mają wysoki poziom bezpieczeństwa. Są bezpieczne i dla dziecka, i dla jego matki.

Mimo wszystko echokardiografia płodu jest przeprowadzana tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy naprawdę istnieje do niej jakieś zalecenie. Skierowanie na badanie musi zostać wystawione przez lekarza znającego stan zdrowia pacjentki i płodu.