Bezpieczne okna antywłamaniowe – kiedy warto je kupić?

Nie tylko drzwi oferowane są w wariancie antywłamaniowym. Teraz możemy zakupić także antywłamaniowe okna. Kiedy sprawdzą się najlepiej?

Wbrew pozorom, większość włamań do domów jednorodzinnych oraz mieszkań nie odbywa się przez drzwi, ale przez okna. Otwarte czy uchylone okno stanowi wręcz zaproszenie dla złodzieja. Włamywacze dostają się do wnętrza także przez podważenie skrzydła okiennego czy po prostu przez wybicie szyby. Można temu jednak zapobiegać – pomogą w tym bezpieczne okna antywłamaniowe.

Konstrukcja okien antywłamaniowych

Okna antywłamaniowe różnią się swoją konstrukcją od standardowych okien, ponieważ ich głównym zadaniem jest poprawa poziomu bezpieczeństwa użytkowników danego budynku oraz ich mienia. Często okna tego rodzaju kojarzone są z klamkami z kluczykiem, ale warto wskazać, że stosuje się także inne, bardziej zaawansowane rozwiązania. Okna posiadają specjalne okucia wyposażone w zaczepy antywyważeniowe, które utrudniają wyważenie okna. Stosuje się także zabezpieczenia przed podniesieniem okna przez ruchome czopy. Dopełnieniem konstrukcji okien są wyklejane szyby i listwy przyszybowe. Szyby wykonuje się z bezpiecznego szkła laminowanego odpornego na wybicie.

Kiedy warto zakupić okna antywłamaniowe?

Za bezpieczne okna o antywłamaniowych właściwościach trzeba zapłacić więcej niż za okna standardowe. Ceny na ogół wyższe są od okien standardowych o około 30-50 procent w zależności od marki i modelu. Okna antywłamaniowe warto traktować jednak jako dobrą inwestycję w swoje bezpieczeństwo, podobnie jak drzwi antywłamaniowe. Sprawdzą się przede wszystkim na parterze, gdzie istnieje największe ryzyko włamań, ale można zastosować je również w całym budynku. Odpowiednio dobrane będą gwarantowały wysoki poziom ochrony, zmniejszając ryzyko włamania do budynku. Z aktualną ofertą okien antywłamaniowych polskich i zagranicznych producentów można zapoznać się obecnie również przez internet. W doborze najlepszych modeli warto zwrócić się do sprzedawcy, który doradzi, jakie z nich będą najbardziej korzystne.