Najpopularniejsze rodzaje wypełnień dla kołder

Wybierając kołdrę, każdy zwróci uwagę na jej rozmiar. Kołdra 160×200 cm zostanie dobrana do łóżka pojedynczego, a tę o szerokości 200 cm zakupi się do łóżka typowo małżeńskiego. Rozmiar to jednak nie wszystko. Jeżeli kołdra rzeczywiście ma gwarantować zdrowy, komfortowy i przyjemny sen, wypadałoby poddać ocenie także jej typ wypełnienia.

Wypełnienie wykonane z pierza

Czasami warto pójść w stronę klasyki i zdecydować się na jeden z bardziej tradycyjnych typów wypełnień, czyli właśnie pierze, będące połączeniem puchu i piór. To odmiana w pełni naturalnego wypełnienia. Przy jej wyborze konieczne staje się sprawdzenie jakości pierza. Najlepsze będzie to gęsie.

Pierze może jednak uczulać i z tym trzeba się liczyć. Raczej nie powinno być używane przez dzieci i alergików.

Wypełnienie wykonane z puchu

Jeszcze większą klasyką gatunku okazuje się puch, dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że niejedna kołdra 160×200 jest wypełniona właśnie nim. Pióra zastosowane w takich kołdrach powinny być kacze bądź gęsie. Mają one naprawdę znakomite właściwości i mogą być używane przez cały rok.

Puch znakomicie izoluje ciepło, a przy tym potrafi odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry. Jedyną jego wadą jest możliwość wywoływania alergii, czyli dokładnie to samo co w przypadku pierza.

Wypełnienie ze sztucznego puchu

Miłośnicy naturalnych wypełnień, którzy chcieliby ich używać, ale nie są w stanie tego zrobić z uwagi na swoją podatność na alergie, zawsze mogą sięgnąć po doskonałą imitację naturalnego puchu. Są nią kulki silikonowe, nazywane potocznie puchem sztucznym. Gwarantują one naprawdę przyjemny i komfortowy wypoczynek.

Dużym plusem kołder 160×200 wypełnionych kulkami silikonowymi jest to, że łatwo się o nie dba. Można normalnie prać je w pralce. W wyniku tego procesu wypełnienie nie pogorszy swojej jakości.

Wypełnienie poliestrowe

Drugą propozycją syntetycznego wypełnienia będzie to wykonane z włókna poliestrowego. Aktualnie jest to jeden z częściej występujących i częściej wypełnianych typów wypełnień.

Kołdra 160×200 wypełniona włóknem poliestrowym okaże się dobrym wyborem na wiosnę i lato. Zimą i późną jesienią może być jednak pod nią zbyt chłodno, więc wtedy warto zastąpić ją cieplejszą kołdrą, wykonaną tym razem z włókna bambusowego.