Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

Rosnąca popularność medycyny estetycznej powoduje, że coraz więcej osób zastanawia się, kto powinien wykonywać takie zabiegi – lekarz, kosmetyczka czy kosmetolog? O ile przepisy prawa nie regulują tej kwestii wprost, wybierając miejsce zabiegu, warto posłuchać głosu rozsądku i zdecydować się na pomoc, jaką świadczy klinika dermatologiczna.

Lekarz, kosmetyczka oraz kosmetolog – jakie są różnice między tymi zawodami?

O ile wszystkim tym profesjom przyświeca cel dbania o urodę swoich klientów, różnice w ich kompetencjach oraz wykształceniu są znaczące. Kosmetyczka to osoba, która wykonuje usługi z zakresu pielęgnacji oraz upiększania, najczęściej po ukończeniu szkoły policealnej oraz licznych kursów. Kosmetolog to natomiast absolwent studiów wyższych, który przeprowadza zabiegi mające na celu poprawienie urody oraz spowolnienie procesów starzenia się, bez naruszenia ciągłości tkanek.

Największe kompetencje i uprawienia posiada specjalista medycyny estetycznej, którym może zostać każdy lekarz, który ukończy studia podyplomowe z zakresu medycyny estetycznej. Najczęściej decydują się na nie dermatolodzy, ginekolodzy oraz endokrynolodzy. Zakres ich usług może obejmować zabiegi z przerwaniem ciągłości tkanek ciała oraz z użyciem skalpela.

Jakie zabiegi powinny zostać wykonane jedynie przez lekarza?

Od lat trwa spór dotyczący tego, jakie zabiegi medycyny estetycznej mogą być wykonywane przez osoby nie będące lekarzem. Niestety, obecne przepisy prawa nie regulują tego w należyty sposób. Dlatego też wielu lekarzy naciska rząd, aby prawo precyzowało, że inwazyjne zabiegi mogą być wykonywane tylko przez medyków.

Do inwazyjnych zabiegów estetycznych, które powinny być przeprowadzane przez specjalistów, jakich zatrudnia klinika dermatologiczna należą m.in. mezoterapia igłowa, stosowanie botoksu i kwasu hialuronowego, nici liftingujących oraz zabiegi laserowe. Powyższe ingerencje mogą bowiem prowadzić do pewnych powikłań oraz wiążą się ze zmianą wyglądu oraz naruszeniem ciągłości skóry.

Jakie miejsce zabiegu wybrać?

Pomimo prawnych niejasności, każdy klient powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdecydować się na zabieg wykonany w klinice dermatologicznej przez lekarza. Dzięki temu zyska poczucie, że oddaje swoje ciało w dobre ręce, a wykonana usługa będzie kompleksowa i bezpieczna.

Profesjonalna klinika dermatologiczna zadba, aby pacjent był właściwie przygotowany przed zabiegiem, w czasie jego trwania oraz by otrzymał specjalne wytyczne po zakończonej ingerencji lekarza. Dzięki temu proces gojenia będzie znacznie szybszy oraz pozwoli uniknąć niepotrzebnych i niebezpiecznych powikłań.

Kompleksowa wiedza lekarzy na temat ludzkiego ciała sprawia, że mają oni pełne kompetencje do wykonywania nawet inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Decydując się na nie, nie warto prosić o pomoc zaprzyjaźnioną kosmetyczkę lub kosmetologa, lepiej odwiedzić klinikę dermatologiczną.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Dermokliniki.