Przesuwne drzwi tarasowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Przesuwne drzwi prowadzące na taras są wygodne w użytkowaniu, a dodatkowo pozwalają na oszczędność miejsca i zapewniają wspaniałe wrażenia widokowe. Dzięki nim salon optycznie się powiększy. Trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo je zamontować oraz jakie szkło nadaje się do ich przeszklenia.

Duże drzwi przesuwne pojawiają się w wielu projektach nowoczesnych domów. Warto je stosować szczególnie wtedy, gdy taras wychodzi na piękny ogród lub las, by zapewnić sobie ciągły kontakt z naturą.

Jakie szkło wybrać do przeszklenia okien i drzwi tarasowych?

Specyfika montażu systemów przesuwnych sprawia, że możliwe jest zastosowanie zdecydowanie większych skrzydeł niż w przypadku tradycyjnych drzwi rozwieralno-uchylnych. Większe przeszklenia wiążą się jednak z większymi wymaganiami dotyczącymi rodzaju szyb. Prawidłowy dobór szkła ma ogromne znaczenie dla komfortu przebywania w pomieszczeniach oraz bezpieczeństwa. W przypadku tafli szkła o dużej powierzchni konieczne jest zastosowanie rozwiązań bezpiecznych, takich jak szkło laminowane i hartowane. Taki materiał nie rozsypie się na drobne kawałki w przypadku silnego uderzenia i nie będzie stanowił zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu. Szkło hartowane wykazuje także odporność na wyginanie (co ma znaczenie w momencie, gdy na szybę oddziałuje silny wiatr) oraz różnice temperatur. Do wykonania okien i drzwi tarasowych z pewnością warto dobierać szyby zespolone o właściwościach termoizolacyjnych, które nie powodują nadmiernych strat ciepła w sezonie grzewczym. Może to być na przykład szkło niskoemisyjne PLANITHERM XN, które wyróżnia się doskonałymi parametrami energetycznymi. W przypadku południowej wystawy okien warto zadbać o szkło przeciwsłoneczne – z mikrożaluzjami bądź warstwą tlenków metali odbijającą promieniowanie. Niekiedy warto także zainwestować w dodatkową izolację akustyczną – szczególnie gdy dom położony jest w sąsiedztwie ruchliwej ulicy czy lotniska.

System mocowania przesuwnych drzwi tarasowych – PSK czy HST?

Rama drzwi przesuwnych może być wykonana z aluminium, PVC, drewna lub kombinacji tych materiałów. Ich dobór zależy od pomysłu na aranżację domu i wymagań dotyczących szczelności i przenikalności ciepła określanej dla całej konstrukcji. Drzwi mogą być przystosowane do jednego z dwóch podstawowych systemów montażu: HST (unoszono-przesuwnego) oraz PSK (uchylno-przesuwnego). System HST polega na montażu dwóch skrzydeł – jedno z nich jest stałe, a drugie przesuwa się równolegle do nieruchomego okna na rolkach sunących po szynie ukrytej w podłodze. Zamknięte skrzydła nie tworzą równej powierzchni, lecz są wobec siebie nieco przesunięte. Drzwi tarasowe mocowane w systemie HST mogą mieć powierzchnię aż do 14 m2. Najlepiej prezentują się, gdy próg zostanie zlicowany z podłogą. System mocowania typu PSK pozwala na umieszczenie obu skrzydeł w linii prostej po ich zamknięciu. Otwieranie ruchomego skrzydła polega na jego odchyleniu i odsunięciu od progu, by móc przesunąć je po prowadnicy. Drzwi montowane w systemie PSK można także uchylać, tak jak tradycyjne drzwi rozwieralno-uchylne.